Film

Oduprijte se velikim komercijalnim prikazivačima filmova i otiđite u svoje lokalno nezavisno kino. Domaća atmosfera, naglasak na samom filmu, a ne na udobnosti stolica ili ponudi slatkiša, svatko donosi svoje, djeca slobodno trće po dvorani, puštaju se najnoviji filmovi, a s vremena na vrijeme se pojave i oni stariji. Sve to opisuje najstarije varaždinsko kino, Kino Gaj. Intervju za Pressedan ljubazno je dao, Velimir Rogina, zaposlenik Pučkog otvorenog učilišta i osoba koja bira samo za vas najnovije i najuzbudljivije filmove.

Koliko dugo Kino Gaj postoji u gradu Varaždinu?

Kino Gaj djeluje od 30-ih godina prošlog stoljeća i najstarije je kino u Varaždinu. U periodu od 2009. do 2012. kino nije radilo, da bi se natrag otvorilo pod imenom ”Galerija”. No od 1. 1. 2017. godine kino je ponovno pod vodstvom Pučkog otvorenog učilišta Varaždin te mu se vraća stari naziv ”Kino Gaj”.

Prije moderne tehnologije točnije osobnih kompjutera i televizora, ljudi su bili primoreni dolaziti u kino gledati filmove. Danas je situacija drugačija, svatko može na mobitelu pogledati neki novi film. Mislite kako će kina u budućnosti umrijeti ili će i dalje postojati?

Istina, moderne tehnologije i konzumacija materijala utjecala su i na kina, no kino kao mjesto susreta, gledanja i rasprave o filmu nikad neće nestati. Ono što trebamo raditi i polako smo počeli – moramo se adaptirati, moramo naći nove načine kako privući publiku, kako biti ekskluzivni, aktualni i pristupačni – a to je čar gradskog kina, ono mora na neki način ”služiti” svim svojim građanima jer postoji isključivo zbog njih.

Kino Gaj je jedno od 64 kina u Hrvatskoj koji su u Hrvatskoj mreži nezavisnih kinoprikazivača. Kako djeluje udruga i pomaže li kinima ili se na ona smaa moraju snaći?

Kino Gaj je jedan od osnivača Kino Mreže, a osnovalo ju je 24 kina kako bi ojačali položaj neovisnih kina unutar same filmske djelatnosti te pokrenuli i razvijali filmsku kulturu u svim njezinim oblicima diljem Hrvatske. Ključne aktivnosti Mreže su povezivanje i razmjena programa iznimne umjetničke, kulturne i povijesne vrijednosti, razvoj publike svih kategorija s naglaskom na filmsko obrazovanje djece i mladih,  kontinuirano obrazovanje članova u marketinškim, organizacijskim, tehnološkim i programskim područjima te zagovaranje i proaktivno djelovanje u okvirima lokalne, nacionalne i europske kulturne politike. U principu cilj Mreže je pomaganje jedni drugima, razmjena iskustva i ideja.

Možete li nam opisati proces nabavljanja filmova?

U Hrvatskoj postoji nekoliko distributera koji imaju prave za pojedine studije, što svjetske, što američke. Konstantno smo u kontaktu sa distributerima da možemo raditi što bolji program kina – a na kraju se sve svodi na odabir i kombinaciju što filmova, što žanrova.

Kino Gaj u usporedbi sa CineStarom na repertuaru ima novih, ali ponekad i starijih filmova. Dolaze li ljudi  gledati stare filmove ili ih samo zanimaju novi?

Svaki film ima svoju publiku i nama je drago da su nam sve projekcije posjećene, naravno mogli bi i bolje i na tome radimo. Jedan od koraka koji smo poduzeli je novi program kina pod nazivom ”Filmski klub kina Gaj” gdje ljudi imaju priliku pogledati popularne ili manje popularne filmove, koji su vremenom izborili ”kultni” status kod određenog dijela gledateljstva. Cijena karte za te filmove je samo 15 kuna, a uvijek se radi o digitalno obnovljenim verzijama filmova koji se mogu pogledati samo u našem kinu.

Nedavno je kino postalo dio Europa Cinema, kako se to dogodilo i kako će to utjecati na budućnost kina?

Od 1. siječnja 2019. kino Gaj je punopravni član Europa Cinemas, a  članstvu je prethodio rigorozan i dugotrajan pristupni proces, analiza repertoara, ispunjavanja višestrukih kriterija programa i posjećenosti kina koje zahtijeva Europa Cinemas. Zahvaljujući ovom članstvu kino Gaj će se moći prijavljivati za godišnja bespovratna sredstva koja dodjeljuje ova najznačajnija europska mreža nezavisnih kina u maksimalnom iznosu od 15.500,00 eura.

Za kraj, možete li nam reći koji nas filmovi očekuju u veljači? I kolike su cijene karata za njih?

Veljača nam je tradicionalno vrijeme ”Oscarovskih filmova”, što znači da imamo filmove koji su nominirani za ovu prestižnu nagradu. Spomenuli bi povijesnu, biografsku komediju ”Miljenica” sa 10 nominacija, zatim biografsku dramu ”Čovjek iz sjene” sa 8 nominacija i dramediju ”Zelena knjiga: vodič za život” sa 5 nominacija. Tu su i dvije projekcije Filmskog kluba; legendarna romantična komedija ”Beskrajni dan” sa Bill Murray-em i romantična drama ”Prije svitanja” sa  Ethanom Hawkeom i Julie Delpy. Od dokumentaraca imamo dobitnika Europske filmske nagrade za najbolji dokunetarni film ”Bergman – jedna godina, jedan život”. Imamo čak i dvije premijere domaćih filmova komedija drama ”Za ona dobra stara vremena” i  triler ”Mali”. Za klince su tu ”Kako izdresirati zmaja 3” i ”Lego film 2”. Cijene karata su 15 i 20 kuna, a za sve ostale filmove i termine pogledajte naš web, kao i našu Facebook i Instagram stranicu.

h