SPORT

Jeste li čuli za Miu Vidaković? Studenticu sveučilišta Sjever, bivšu ritmičarku, a sadašnju trenericu ritmike? Dugogodišnja trenerica varaždinskog plesnog kluba „Plan B“, a sada i licencirana trenerica Hrvatskog gimnastičkog saveza? Osvojila je preko 100 zlatnih i srebrenih medalja, a nakon šezdesete prestaje brojati?

Dokaz o življenju sporta i prikaz neizmjerne ljubavi prema njemu je upravo Mia. Naša Mia. Trenerica ritmičke gimnastike i bivša ritmičarka koja nakon desetak godina ponovno uskače u svoj svijet nastupa kojim je napunila cijelu koncertnu dvoranu Vatroslava Lisinskog, a nakon njene izvedbe s trakom, pljesak je odjeknuo dvoranom.

Naime, plesni nastup s elementima ritmike održan je u svrhu predstavljanja CD-a s dječjim pjesmama gdje je glavnu ulogu imao Bojan Jambrošić, dok je Mia još jednom uskočila svojoj blještavi kostim pokazavši sebi ali i drugima da ritmiku nikada ne zaboravlja.

Popraćena je cijela atmosfera, od bivanja u Backstageu s deset različitih grupa, praćenja generalnih proba pa sve do nastupa. Tako su, prije samog nastupa, plesna skupina i ritmičarka i trenerica Mia iz varaždinskog Plesnog kluba „Plan B“ imali probu s Jambrošićem, a to je bio samo uvod za kasniji spektakl.

Plesni klub „Plan B“ pripremio je dvije koreografije, kojeg su osmišljavale naša studentica Mia te voditeljica kluba Martina. Prva koreografija sastojala se od nastupa djevojčica iz 7. i 8. razreda osnovne škole s obručima, a nakon toga izlaze malene djevojčice iz 1. i 2. razreda osnovne škole te njihova trenerica, Mia koje pokazuju senzacionalno kretanja s trakom.

Njihovi pokreti činili su se toliko laganim da su pojedinci u backstageu nakon probe pokušavali učiniti slično, međutim nije bilo toliko izvedivo.

„Pokreti s trakom moraju izgledati senzacionalno, a publika ne smije vidjeti koliko je zapravo teško baratati ovim rekvizitom. Cilj dobroga nastupa je koncentracija i disciplina, naravno i vježbanje.“, objašnjava dobro raspoložena Mia prije samog nastupa.

„Gledajte mene, ovako.“, pokazuje pokrete jedna od djevojčica.

Za to vrijeme, stolice su se u koncertnoj dvorani počele puniti, a žamor dobro raspoloženih roditelja, i ostale publike širio se diljem dvorane. Nervoza i sreća kod malih plesačica bila je vidljiva, dok se Mia činila staloženo i prije nego što je krenula na pozornicu, preuzima ponovno stav trenerice i umiruje male glavice.

U dvorani su do tada već svi zauzeli svoja mjesta, sva pozornost je bila centrirana na pozornicu. Početak nastupa obilježio je varaždinski klub, a iz perspektive gledatelja, djevojčice s obručima su odradile svoj nastup profesionalno, a estetika je ponovno dolazila do izražaja. Međutim, nastup s trakom i pojave Mije na pozornici privuklo je najviše pozornosti.

Činjenica je ta da naša zvijezda nije nastupala gotovo deset godina, a njezini pokreti su bili odrađeni s takvom lakoćom da se činilo da nikada nije prestala nastupati. Njezin kostim je sa svakim njenim pokretom bliještao, a kada su je okružile male plesačice sa zadnjim pokretima, dvorana se podigla na noge, a ogroman pljesak se prolomio tom velikom dvoranom.

Zaboravilo se na sav strah, tremu i paniku, a osmijesi na licu bili su razvučeni svim djevojčicama na pozornici, dok je onaj ponosan pripadao trenerici i ritmičarki Miji. Nakon gromoglasnog pljeska, povukle su se uz smijeh i skakanje. Uhvatili smo Miju u Backstageu kako bismo doznali njezine prve reakcije.

„Pripreme za nastupe su za mene trajala kratko. Naime, kako sam i sama trenerica svoje grupe, stvari su išle dosta glatko. Tako sam ja imala nekoliko proba u ulozi ritmičarke s rekvizitom – trakom, a ne u ulozi trenerice. Ubacila sam elemente koje sam već od prije znala iz vlastitog treniranja ritmike, tako da su ovo za mene bili lakši elementi.“, skromno kaže Mia dok pomaže plesačicama u preodijevanju kostima.

Oko nje djevojčice veselo skaču i pomažu svojim prijateljicama, ne bi li ih izvukle iz kostima, dok se ostatak povukao, od malo mlađe ekipe, na zasluženu užinu.

„Trenerice, jeste vidjeli koliko je ljudi bilo… Ali onaj jedan pokret nam nije bio dobar…“, veselo skače jedna od djevojčica.

„Stvarno smo zeznule jedan dio, ali cijela dvorana nam je pljeskala!.“, pokazuje druga svojom malenom rukom na sebe.

„Vidjela sam, je li vam pomogao moj savjet? Samo duboko uzdahneš i pusti glazbu i pokrete da odrade svoje. Tako sam i ja. Ljudi su oko mene bili u strahu, a meni se činilo kao da sam ponovno svoja na svome.“, veselo zaključuje Mia.

Međutim, zbog svojih ozljeda koje je pretrpjela kod svog usavršavanja, Mia se ne planira ponovno okretati nastupima, jer su njezine kobne ozljede s njenih 13 godina za nju označavala kraj ritmičke karijere nakon navršene petnaeste godine. Što ne znači da će Mia zauvijek reći „NE“ ritmici i nastupima, samo ćemo je od sada gledati u malo drugačijem izdanju – ulozi trenerice.

Fotografije: Dorotea Hrastić