SVEUČILIŠTE SJEVER

Na Sveučilištu Sjever već nekoliko tjedana gostuje prof. Michael Šafarić Branthwaite sa Staffordshirskog Sveučilišta u Engleskoj. Gostujuća predavanja drži u sklopu kolegija Multimedija, koji vodi prof. Luka Danijel Borčić. Tim se putem studenti mogu upoznati s njegovim radom te načinom kako osmisliti vlastiti projekt. Zamolili smo ga da nam kaže nešto o sebi i suradnji naših dvaju sveučilišta.

Recite nam nekoliko riječi o sebi i svome radu.

Zovem se Michael Šafarić Branthwaite, izvanredni sam profesor i voditelj kolegija vizualnih umjetnosti na Sveučilištu Staffordshire, na kojem radim od 2008. godine. Rođen sam u sjeveroistočnoj Engleskoj, u rudarskom gradu, baš kad su rudnici bili zatvoreni. Zbog toga me zanimaju postindustrijska područja te kako su nastala mjesta gdje se nasljeđe i lokalna kultura zajedno formiraju kako bi stvorili nove identitete. U svom radu pratim kako sjećanja i kulture sjećanja oblikuju našu percepciju sadašnjosti, a to se uglavnom vrti oko materijalnih kultura i digitalne baštine.

Kako je došlo do suradnje naših dvaju sveučilišta?

Sveučilište Staffordshire je regionalna ustanova koja se nalazi u regiji Northwest Midlands u Engleskoj i po svom karakteru je dosta slično Sveučilištu Sjever. Do suradnje je došlo uz razgovor s prof. Marijom Perišom o tome što sam radio u Engleskoj, a suradnja se stvarno razmahala nakon kontakta s prof. Lukom Danielom Borčićem. Naša sveučilišta su dosta slična. Oba imaju mnogo upisanih studenata prve godine te su na nekoj granici u smislu postavljenih izazova i potencijala koji se mogu ostvariti. Sveučilišta koja se nalaze na periferiji imaju veliki potencijal za ostvarivanje raznih eksperimentalnih projekata. Suradnja se pokrenula i uz pomoć moga projekta koji je nastao u sinergiji s arheolozima, etnolozima te stručnjacima vezanim uz baštinu. Projekt sam odlučio temeljiti na ponovnom sagledavanju lokalnog područja u kontekstu Sveučilišta, to jest kako bi se to moglo istražiti i pretočiti u neki umjetnički izražaj putem različitih medija.

Što je cilj ovih predavanja i samog projekta?

Glavni i temeljni cilj je potaknuti studente na razmišljanje o tome gdje su, kako je ovo okruženje nekad izgledalo. Zašto ono danas izgleda kako izgleda. Nakon toga bismo to podijelili između naša sveučilišta. Projekt ćemo započeti tako što će studenti promatrati okruženje fakulteta. Zatim ćemo uočiti posebno zanimljive i jedinstvene detalje te ih dokumentirati i oblikovati. Rezultati tog rada bit će nakon toga izloženi na Sveučilištu Staffordshire, a tamošnji će studenti napraviti svoja umjetnička djela inspirirani izloženim radovima. Produkt ove suradnje bit će isprepletena izložba svih radova nastalih u ovom projektu.

Kakvi su planovi buduće suradnje između sveučilišta? Prvo ćemo vidjeti kako će ovaj projekt zaživjeti. Nakon analize rezultata ćemo usmjeriti djelovanje na to što je studente u projektu zanimalo. Možda ćemo uključiti još profesora i studenata. Rezultat suradnje bi mogao biti i organizacija konferencije s temom istraživanja svoga lokalnog okruženja… Vidjet ćemo što nam budućnost donosi!

Izvor slike: Domagoj Busija

?>