Putovanja

Svi iz Ludbrega ponosni su na „činjenicu“ da je Ludbreg centar svijeta. Iako to nije sasvim, geografski točno, taj naziv dobio je zbog toga što se oko njega opisuju koncentrični krugovi većih svjetskih gradova, a to je potvrdio i švicarski povjesničar umjetnosti te restaurator, dr. Erasmus Weddigen. Osim toga, za Ludbreg se vežu i druge legende, uključujući legendu o Ludbergi i pretvorbe vina u krv.

Povijest i kultura – V Ludbregu na proščenju

Kao što sam već spomenula, Ludbreg je prepun kulture i povijest. Gradić smješten između Varždina i Koprivnice nekada je nosio rimski naziv Iovia. Rimske iskopine našeg grada još uvijek se restauriraju i iskopavaju, a u ne tako davnim danima, bile su idealno okupljalište mladih koji su tamo kriomice pušili i pili. Nadalje, nedaleko od centra (a doslovno je sve nedaleko od centra), nalazi se dvorac Batthyany(Bačani), u kojem se nalazi i kapelica Svetog križa, za koju se navodi da je lokacija pretvorbe vina u krv. Danas su njeni prostori oslikani upravo tim prizorom, a dvorac Bačani nosi naziv i restauratorskog centa. Crkva Presvetog Trojstva u Ludbregu danas čuva Presvetu krv Kristovu, a ona se izlaže i na svetištu za vrijeme tjedna Svete Nedjelje, koja obilježava obljetnicu pretvorbe. U tom razdoblju, Ludbreg posjeti preko sto tisuća ljudi iz svih područja Hrvatske, ali i Europe, osobito Česi i Poljaci koji su stalni turisti cijele godine.

Foto: Get back to your roots_Erasmus

Malo ljudi, puno kafića

U Ludbregu nema mnogo ljudi, šest tisuća, ako uključimo okolna sela. Malo nas je, al’ nas ima. Dosta nas je ili vrlo vezano za Ludbreg ili želimo pobjeći prvom prilikom. Osobno, bez obzir na mane i opsesijom religijskim obilježjima, ja Ludbreg volim i ne mogu se zamisliti da živim negdje drugdje u Hrvatskoj. Izvan Hrvatske svakako, ali ako moram birati jedno mjesto u našoj maloj zemlji, to je moj mali grad. Nikad nisam bila za neke velesile, užurbani život i izlaske. Da, mnogi se žale što u našem sveučilišnom sjedištu nema mnogo mjesta za izlaske, pokušajte onda živjeti u Ludbregu. Imamo vjerojatno više kafića nego ljudi, ali to su većinom kafići u kojem popiješ kavu. Nema nekih stalnih događanja, svaki vikend ili slično. Ponekad zna biti živa glazba u nekim kafićima, ali to su većinom jedno te isti bendovi s tamburicama. Imaju oni svoju publiku, daleko od toga, ali nema neke raznolikosti. Ili slušaš cajke, ili Otvoreni ili rok. Nema baš nekog mjesta koje bi udružilo sve. No to nikog ne sprječava, ako ima vina, cigareta i društva, ljudi izlaze bilo kamo.

Otočić festivala

Mnogo vremena provodimo na Otoku Mladosti, prekrasnom parku smještenom na Južnoj strani Ludbrega, opet, nedaleko od centra. Tamo se jednom godišnje održava festival Idemo Otok koji okuplja europske i domaće izvođače – Let3, Conquering Lion, Devastation, Hladno Pivo, Cold Snap i mnogi drugi. Osim toga, festival nudi i brojne druge aktivnosti, uključujući i predstave i sportske događaje. Unatrag nekoliko godina, sve je više različitih izvođača i bina, uključujući i techno glazbu, dok je naglasak na rocku. Mnogi Erasmus+ projekti održani su upravo u Ludbregu, a završnica projekta obično se održava upravo na otoku. Prošle godine posjetili su nas učenici iz balkanskih zemalja, a projekt je bio Društvena inkluzija i ekskluzija. U sklopu projekta organizirali smo događaj na otoku i okupili ljude koji na prvi pogled nemaju ništa zajedničko, ali ipak je druženje trajalo cijeli dan. Uz tradicionalnu hranu iz drugih zemalja, natjecanja u odbojci i nogometu, karaokama, body painting kanom i koncertnim zvučnicima, okupili smo mnoge ljude koji i dan danas žude za povratkom u Centar svijeta.

Kiklop

Nadalje, after-party je završio u najboljem kafiću u Ludbregu – Daj Damu. Dajdamsko društvo, kiklop i Marinković, nisu odoljeli ni tom partiju. Iako je primarno rock kafić, za vrijeme zabava, pušta se sve od Vesne Pisarević do Panthere. Nisu strani ni tematski tulumi za Halloween, St.Patrick’s Day i sl. Organizirana je i pokoja djevojačka, momačka, a i slavilo se i nakon vjenčanja.

Naravno, nije takav svaki dan.  Popodne je najljepše uživati u odličnoj kavi, raznovrsnim pivama, specifičnim konobarima i dobroj glazbi. Zvuči kao da prodajem ovaj kafić, ali tako je. Zašto ne promovirati ono što je vjerojatno najbolja stvar vezana uz tvoj grad?

Foto: Caffe bar Daj Dam

Priroda i društvo

Kada maknemo sve zgrade, kafiće, kulturnu baštinu i legende, ostaje nam ono prekrasno, jednostavno i prirodno – bregi i šume. Iznad Ludbrega nalaze se Ludbreški vinogradi ili bolje rečeno, gorice. Gorice su mjesto gdje vino svakog mejaša najbolje, gdje svi imaju moderniju klet od kuće i sve više sliče na tradicionalne stanove nego one starinske kleti. Uvijek sam preferirala one naizgled ruševne i obrasle kućice. Izgledaju mi više kao da imaju dušu, povijest ili barem duhove. Nekakvu priču iza sebe. Osim vinograda, Ludbreg je okružen šumama i šetnicama. Šume su bogate biljnim i životinjskim svijetom, a ono što najviše volim je naići na Medvjeđi luk. Ako nikad niste probali, to je predivna biljka koja ima okus po češnjaku i salati. Još uvijek sam fascinirana pričama o zamijeni medvjeđeg luka i mrazovca. Iako su biljke sličnog lista, luk ima sjajnije listove i ono što je najvažnije, intenzivni miris češnjaka.

Šume, gorice, bregi, kultura, povijest i zabava. Ludbreg ima sve ono što jedan gradić u Podravini mora imati. Miran život, mala zajednica, naizgled čudnovati ljudi i milijun razloga zašto ostati ili otići. Svakako ga vrijedi posjetiti. (Dok se ova karantena napokon mekne!)