Luck nije sam
Tko čeka, taj dočeka! Uzrečica je to koju smo barem svi jednom u životu izrekli bilo sebi u bradu bilo na neki drugi način pri tome misleći kako će se već neka situacija na kraju razriješiti. Dobro možda ne baš tako, ali slično tome razmišljali su i tješili se navijači Indianapolis Coltsa prošle godine, nestrpljivo iščekujući povratka njihovog “obećanog sina” – Andrewa Lucka.
Quarterback koji je kao prvi pick drafta 2012., bio predodređen da otpočetka nosi cijelu franšizu i vrati Coltse na stari put slave, tamo gdje ih je godinama držao jedan od najvećih igrača u povijesti lige, Peyton Manning. Zasigurno nimalo ugodno okruženje za rookieja koji se od prvog dana morao nositi s tako visokim očekivanjima. No, da su u Indianapolisu znali točno kakvog igrača žele pokazalo se odmah na početku profesionalne karijere tada 23-godišnjaka koji je pokazao o kakvom se nevjerojatnom talentu radi. Samim time izuzetno loša “Suck for Luck” godina (2011.) u kojoj su Coltsi upisali samo dvije pobjede, a sve kako bi se dokopali svog cilja, pala je daleko u zaborav. I kako ne bi kada je u prve tri sezone naočigled podizao svoju razinu igre. Doveo je u tom razdoblju momčad svaki put u regularnoj sezoni do omjera 11-5 te im time osigurao tri uzastopna playoff nastupa. Konačno svu svoju raskoš pokazao je 2014., jednostavno eksplodiravši s 40 touchdown dodavanja čime je predvodio ligu.
Naravno, kada se priča o toj godini uvijek treba spomenuti nevjerojatni preokret kojeg je Luck sa svojim trupama uspio izvesti protiv Kansas City Chiefsa. Coltsi su 28 poena zaostatka uspjeli na kraju pretvoriti u pobjedu (45:44) uz četiri TD-a njihovog QB-a.
Izgledalo je kako su se sve stvari posložile, Luck je igrao football života no iako su ih te godine u konferencijskom finalu zaustavili New England Patriotsi, očekivali su se samo sunčani dani u Indianapolisu.
Međutim, onda je život još jednom pokazao kako može biti okrutan. Samo sezonu kasnije počinju se nazirati problemi za momčad iz Indiane koja je nakon sedam utakmica dalje morala nastaviti bez svog najvažnijeg igrača. Luck je zadobio ozljedu ramena te su tako svi oni udarci koje je primao od suparničkih defenzivaca polako počeli dolaziti na naplatu. Uspio se vratiti sezonu kasnije, ali problemi s ramenom i protekcijom Lucka nisu nestali. Štoviše u 2016. je zahvaljujući ne tako dobroj ofenzivnoj liniji na tlo oboren čak 41 put, a u taboru Coltsa su napokon odlučili kako je vrijeme za operaciju. Koliko je lošu potporu imao od tadašnjih momčadskih kolega govori i podatak kako je u razdoblju 2012. – 2016., u pocketu pretrpio 528 sacka ili QB hitova, što je čak 34 puta više od prvog najbližeg pratitelja. Rehabilitacija mu nije dozvolila igranje protekle sezone, a navijačima Coltsa zasigurno nije bilo lako pratiti novosti oko njegovog oporavka.
Zapravo, nikome tko prati NFL nije bilo lako čitati o nagađanjima i spekulacijama zdravstvenog stanja Andrewa, jer mogućnost da se izgubi ovakav tip, između ostalog iznad prosječno inteligentnog quarterbacka, bio bi veliki nedostatak za cijelu ligu. Kroz cijeli proces oporavka provlačilo se i pitanje još jedne operacije koja bi samo prolongirala povratak Lucka na teren. Srećom, 29-godišnji QB nije po drugi puta trebao “pod nož” nego se nakon čak 585 dana bez footballa u kolovozu u pripremnom susretu protiv Seattle Seahawksa vratio tamo gdje i pripada. U upravi kluba su u međuvremenu stigli i do zaključka kako bi napokon svom QB-u mogli osigurati što je bolju moguću zaštitu. Na tragu toga sezona bez Lucka u kojoj su upisali tek četiri pobjede pomogla im je da se dokopaju čak 11 izbora koliko su imali na posljednjem draftu.
I kako im se je samo to isplatilo. U prvoj rundi izabrali su guarda Quentona Nelsona koji je sveučilišnu karijeru proveo igrajući za Notre Dame, a već sada u prvoj godini pokazuje kako je jedan od najboljih na svojoj poziciji. Kako će vrijeme odmicati i naravno ako ga zdravlje posluži Coltsi će uz Lucka imati još jednog elitnog igrača u svojoj momčadi. S Nelsonom O-line Coltsa izgleda puno bolje te su jedni od najboljih u ligi tekuće sezone. No nakon 1-5 starta u novu natjecateljsku godinu malo je tko mogao očekivati ovakav uzlet Indyja.
Ipak, Luck je proradio i podsjetio kako se ponovno vratio u ritam – tamo gdje je stao prije ozljede. S izuzetno dobrom napadačkom linijom koja jedno vrijeme u sezoni u pet utakmica nije dopustila niti jedan sack na svom quarterbacku, Luck se konačno može pouzdati u svoje suigrače i igrati bez toliko pritiska jer sada zna kako ga njegova linija može pratiti te mu osigurati dovoljno vremena za bilo koju akciju iz playbooka. To “govore” i same brojke koje su neumoljive te kroz prvih 11 tjedana O-line Indianapolisa u prosjeku uspijeva zadržati pass-blocking na 87,4% odigranih snapova, a veliki uspon njihove igre dogodio se upravo od petog do 11 kola. U tom su razdoblju dozvolili samo 37 pritisaka na 222 akcije dodavanjem te osim toga na fantastičan način blokiraju i igru trčanjem što dodatno olakšava posao Lucku. Osim, Nelsona lijevi tackle Anthony Castonzo koji je jedini posljednjih par sezona igrao konstantno dobro, još uvijek nije promijenio naviku. Jedan je od samo osam tackleova u NFL-u s nedopuštenim sackom u 150+ snapova. Na desnoj strani ordinira Mark Glowinski sa samo 2,4% dopuštenog pritiska dok rookie tackle Braden Smith i centar Ryan Kelly također bilježe sjajne brojke.
Sve to Lucku omogućuje da na terenu izgleda sjajno te ponovno krene u pohod na ostvarenje predodređene sudbine – dovesti Coltse do Super Bowl naslova. Ove godine zasigurno to nije realan scenarij, ali temelji su ponovno postavljeni i uz par pametnih poteza Coltsi u bližoj budućnosti definitivno mogu na takvo nešto računati. Njihovo se glavno oružje vratilo te je krenuo završiti ono što je započeo – samo ovog puta u tome nije potpuno sam.