SPORT

Svako dijete ima san. Netko želi postati pjevačica, netko glumica, a Lucija je željela samo pobijediti na državnom natjecanju u Jatrebarskom. Imala je šest godina, vozila se je s tatom na državno prvenstvo u karateu i rekla. „Tata, ja budem pobijedila“. I pobijedila je.

Lucija Lesjak danas je 21-o godišnja djevojka iz Međimurja, a trenutno studira medicinu u Zagrebu. Dolazi iz malog sela Strahoninec kraj Čakovca. Zanimljivo iz istog sela dolaze i sestre Posavec, članice ženske rukometne reprezentacije, ali i brojni drugi sportaši. Mislim da se tajna ovog sportsko uspješnog sela krije u činjenici da je profesor tjelesnog, Siniša Trajbar trener plivanja, maratonac, triatlonac…

Lucija je trenirati počela u Karate klubu Međimurje pod budnim okom oca, bivšeg karatista Kristijana Lesjaka. Nakon završetka srednje škole, upisala je studij medicine u Zagrebu. U tom je trenutku promijenila klub i trenera. Počela je trenirati u Karate klubu Hrvatski dragovoljac, a njezine vještine dalje je brusio trener Danilo Domjondi.

I prije odlaska u Zagreb, na natjecanjima Lucija je svim protivnicama bila dobro poznata konkurencija. Mislim da nije bilo karatistice koja nije znala za Luciju Lesjak. Osvojila je u titulu svjetske viceprvakinje u kategoriji mlađih seniorki. Ipak, titula koja je najviše podigla njezin ugled u svijetu karatea je ona od kraja 2021. godine. Tada se je održavalo Svjetsko natjecanje u karateu u Dubaiju, a Lucije je osvojila odlično treće mjesto i time uzela broncu, te se još jednom upisala u povijest hrvatskog karatea.

Nakon povratka u Hrvatsku.

Kako to biva u Hrvatskoj, obzirom na kvalitetu koju posjeduje i ono što je novčano dobila, Lucija je potplaćena. „S obzirom na količinu truda, energije i vremena koje ulažem u sport, 3500 kuna je doista vrlo skromno. Uostalom, ja sam za svoje svjetsko mlađe seniorsko zlato dobila nagradu od 8000 kuna, dakle nešto više od 1000 eura, a sjećam se da je Austrijanka koja je postala juniorska prvakinja svijeta dobila nekoliko tisuća eura.“

Još jedan veliki uspjeh Lucije Lesjak jest taj da je nakon 10 godina sa trona skinula Sandru Perković i postala najboljom sportašicom grada Zagreba.

Kako uskladiti sport i faks, nema pravog recepta. „Ako taj dan imam dva treninga, ustanem ranije i budem u dvorani već oko 6.30, a nakon toga idem na faks. Trenutačno sam na Rebru svaki dan jer su studentima medicine četvrta, peta i šesta godina tzv. kliničke godine pa smo svaki dan na vježbama u bolnici, pri čemu nas svaka tri tjedna premjeste na drugi odjel. Dakako, uz to slušamo i predavanja i imamo seminare. Eto, trenutačno slušam internu.“

Vjerujem da će Lucija osvojiti još mnoga natjecanja, a u trenutku kada dođe vrijeme za biranje karijere, kako sama kaže, slijediti će osjećaje.

*Fotografije su uz dopuštenje preuzete sa stranica Hrvatskog karate saveza.