SPORT

Chelsea je u finalu Europa lige pobijedio gradske rivale Arsenal s 4 – 1 i po drugi puta u povijesti kluba osvojio pokal Europa lige. U utakmici, koja je možda i više značila Arsenalu jer je pobjedom mogao izboriti toliko željenu Ligu prvaka, vidjeli smo poprilično uspavljujuće prvo poluvrijeme da bi zatim uslijedilo čak 5 golova u nastavku.

Utakmica se igrala u Bakuu, glavnom gradu Azerbejdžana, a Arsenal je počeo vrlo dobro. Pritiskali su Chelsea visoko, agresivno su krenuli na zadnju liniju Chelseaja te na taj način pokušali spriječiti njihovu kreaciju. Imali su i par dobrih šansi od kojih se možda najviše ističe udarac Granita Xhake koji je odsjeo na gredi. Prvih pola sata igre Chelsea kao da nije igrao, a zatim je uslijedilo par njihovih akcija. Petr Čech koji se ovom utakmicom oprostio od profesionalnog nogometa, u par je navrata sjajno reagirao i Arsenal je mogao biti zahvalan što na poluvrijeme idu bez gola zaostatka. U drugom poluvremenu krenula je drugačija priča. Chelsea je na pogon Oliviera Girouda i Edena Hazarda došao do velikog vodstva od 3 – 0. Giroud je zabio glavom na asistenciju Emersona, namjestio jedan pogodak Hazardu, a zatim je iznudio jedanaesterac. Strijelac za Chelsea bio je i Pedro koji je zabio drugi pogodak te je postao prvi nogometaš koji je zabio u svim europskim finalima klupskih natjecanja. Naime u Barceloni je postigao gol u finalu Lige prvaka, u superkupu, Svjetskom klupskom prvenstvu, a sada je za Chelsea zabio u finalu Europa lige. Na 3 – 1 je smanjio Iwobi sjajnim pogotkom, te se činilo kako bi završnica mogla biti zanimljivija, ali samo četiri minute kasnije Hazard je zaibo svoj drugi pogodak.

Naš Mateo Kovačić odigrao je sjajnu partiju do 76. minute kada ga je zamijenio Ross Barkley. Arsenalu je ovo bilo sedmo finale u europskim natjecanjima i čak šesti poraz, dok je treneru Chelsea Mauriziu Sarriju bio prvi trofej u trenerskoj karijeri. Na kraju utakmice Eden Hazard, jedan od najboljih igrača svijeta, potvrdio je ono što se već dugo nagađa, da mu je ovo bio oproštaj od Chelsea te da samo čeka dogovor između dva kluba kako bi napustio London nakon sedam lijepih godina. Očekuje se da će potpisati za Real Madrid. Tako je prošlo prvo englesko/europsko finale, a što će biti u subotu u finalu Lige prvaka ostaje nam za vidjeti.