DRUŠTVO

Koronavirus potvrdio već dobro ustaljenu hrvatsku rutinu

I dok su u Hrvatskoj tek od četvrtka nastupile posebne mjere Nacionalnog stožera civilne zaštite koje u potpunosti zabranjuju rad ugostiteljskih objekata, u Varaždinu su u subotu 14. ožujka određene preventivne mjere zbog kojih se između ostalog zatvorila i knjižnica.

Mjere Stožera civilne zaštite Grada Varaždina donesene su istog dana paralelno s mjerama Županijskog stožera civilne zaštite Varaždinske županije, kad je potvrđen ondašnji peti slučaj zaraze koronavirusom u OB Varaždin. Iako je Odluka varaždinskog Stožera postepeno ograničavala opseg javnog okupljanja, njegova procjena bila je najprije zatvoriti Gradsku knjižnicu i čitaonicu „Metel Ožegović“, a na odluku o potpunom obustavljanju rada kafića i ostalih objekata pasivno se čekala reakcija Vlade. Prema obraćanju potpredsjednika Vlade i voditelja Nacionalnog stožera civilne zaštite Davora Božinovića, bez ispijanja kave morat ćemo izdržati 30 dana. „Obustavit će se rad za sve uslužne djelatnosti koje nisu prijeko potrebne za svakodnevno funkcioniranje zajednice – saune, bazeni, kina, noćni i disko klubovi i sl.“, izrekao je Božinović u četvrtak na konferenciji za novinare.


Natpis na vratima varaždinske knjižnice, Odjel za odrasle / foto: Domagoj Plantak

Je li odluka o zatvaranju knjižnica mogla čekati Božinovića?

Iščitavajući njegovu izjavu, Božinović nije ni posebno naveo knjižnice, već ih je svrstao pod „slično“. Naravno, naknadno je rečeno kako će se obustaviti rad kulturnih institucija poput muzeja i knjižnica, ali to nam upravo govori koliko malu važnost Hrvati pridaju kulturi naspram dugim ispijanjima kave na terasama kafića. Uz tu činjenicu neosporno je da su knjižnice (u ovom slučaju varaždinska) mogle ostati otvorene do ponoći 18. ožujka, iako je Grad Varaždin sve njene odsjeke odlučio zatvoriti još u subotu 14. ožujka. S obzirom na to da je mrežna nastava krenula odmah idući ponedjeljak, brojni učenici i studenti ostali su oštećeni zbog nemogućnosti nabavka potrebne literature. Kako će se riješiti ovaj problem još je nepoznato, ali izgledno je da će svaka obrazovna institucija morati tome pristupiti individualno. Također, jasno je i žalosno da je broj posjetitelja knjižnice na dnevnoj bazi zamjetno manji u usporedbi s krcatim gužvama u ugostiteljskim objektima. Samim time knjižnica nije trebala biti na „prvoj liniji obrane“ od korone, već upravo kafići.

?>