SPORT

Bolan poraz protiv Ukrajine u prvom kolu kvalifikacija za EHF EURO 2022., ublažen je važnom pobjedom protiv Češke u Zlinu gdje su Kraljice šoka u nedjelju slavile 24:26 te se vratile u igru za plasman na najprestižnije europsko rukometno prvenstvo.

Dvoboj protiv Češke u drugom kolu kvalifikacija nije bio nimalo lagan, pogotovo u prvom poluvremenu jer je domaćin bolje ušao u utakmicu. Posebno neugodna za hrvatsku 5-1 obranu bila je Marketa Jerabkova, češki Hansen, koja je predvodila redove domaćina dok izabranice Nenada Šoštarića nisu pronalazile rješenje. Bespotrebno jurišanje i promašivanje izglednih prilika, samo su potpomogli razigranoj češkoj igri u koju se uključila druga najbolja igračica, Veronika Mala, koja je s krila zabijala kao od šale.

Pred kraj prve polovice utakmice i pri neugodnom rezultatskom zaostatku 14:9, Tea Pijević počinje „vaditi zicere“ dok izbornik Šoštarić zove time-out te mijenja obranu na 6-0. Borbena Dora Krsnik uspjela je primiriti Jerabkovu, Kraljice šoka ubacuju u višu brzinu te postižu čak pet pogodaka za redom i propuštaju priliku za vodstvo u posljednjim minutama poluvremena.

Boljom igrom u nastavku do važne pobjede

Na početku drugog poluvremena u igri su se još osjećale oscilacije, no ovaj put blaže pa se igralo pogodak za pogotkom. Nakon deset minuta igre u nastavku, Valentina Blažević počinje svoj show zabivši pet pogodaka za redom te pokazuje Čehinjama da i mi imamo svoje adute.

Snaga Markete Jerabkove kroz utakmicu počinje polagano kopniti, dok Veronika Mala također nije mogla svih 60 minuta održati brz trkački ritam. Češki trener Jan Bašny shvaća da taktika momčadi kroz cijelu utakmicu ne može počivati na jednoj do dvije igračice pa zove time-out u potrazi za rješenjem. Valentini Blažević pogocima su se pridružile Katarina Ježić i Dora Krsnik, no do kraja susreta je trebalo izdržati. U posljednjim minutama Veronika Mala na izmaku snaga uspijeva smanjiti na samo +1 za Hrvatsku, no samo za kratko jer Blažević zabija penal koji je izborila Milosavljević te postavlja konačnih 24:26 za veliku pobjedu Hrvatske u češkom Zlinu.

Dora Krsnik i Valentina Blažević bile su najraspoloženije zabivši ukupno 12 pogodaka, Foto: HRS

Sjajna Tea Pijević upisala je čak 15 obrana, dok su najefikasnije u našim redovima bile Dora Krsnik i Valentina Blažević sa šest pogodaka, a pet je pridodala Ćamila Mičijević. Kod domaćina je najviše pogodaka zabila Marketa Jerabkova, čak 11. No, za to joj je trebao čak 21 pokušaj što daje osrednju realizaciju od 52%. Na krilu domaćina posebno je opasna bila Veronika Mala s visokom realizacijom od 88% (7 pogodaka).

Važnom pobjedom protiv Češke pred petstotinjak gledatelja, Kraljice šoka iskupile su se za poraz u prvom kolu te upisale prva dva boda u kvalifikacijskoj skupini 4. U drugom susretu naše skupine Francuska je nakon žustre borbe ponovno slavila, pobijedivši Ukrajinu 28:25 te se trenutno nalazi na prvom mjestu s četiri boda.

Klupske obveze pa Svjetsko prvenstvo

Sljedeći nastup u kvalifikacijama za EHF EURO 2022. slijedi u proljeće 2022. godine kada naše reprezentativke igraju dvaput protiv Francuske, najprije kao domaćin nakon čega odlaze u goste. Slijedi povratak klupskim obvezama te nastavak ligaških natjecanja dok u prosincu počinje Svjetsko rukometno prvenstvo koje će se od 1. do 19. prosinca ove godine igrati u Španjolskoj. Hrvatskoj će suparnici u skupini biti Brazil, Paragvaj i Japan, a susreti grupne faze igraju se u gradu Castellon