SPORT

Hrvatska ženska rukometna reprezentacija jučer je u drugom kolu drugog kruga Svjetskog prvenstva u Španjolskoj, protiv domaćina ujedno i doprvakinja svijeta upisala poraz 23:27 te izgubila svaku šansu za plasman u četvrtfinale.

Izabranicama Nenada Šoštarića preostaje još jedna utakmica, protiv Austrije koju igraju u nedjelju 12. prosinca od 18:00.

Neuvjerljiva Španjolska

Desetkovana hrvatska reprezentacija dobro je parirala Španjolkama prvih desetak minuta u koji su obje reprezentacije krenule obranom 6-0. Dobro su krenule na punu zonu, dok je Stela Posavec pokazala veoma dobru igru kod razigravanja. Gol za gol igra ubrzo prestaje, a nekoliko uzastopnih isključenja poremetili su igru naših reprezentativki koja čak devet minuta nije zabila pogodak. Bez kvalitetnih rješenja u napadu te uz izostanak stožernih  igračica, Las Guerreras uspijevaju održavati prednost od nekoliko pogodaka.

Poluvrijeme završava 9:12 u njihovu korist te u nastavku imaju furiozan početak, dižu prednost do +5. Svi pogoci Španjolki zabijeni su iz prodora i brzih kontri, dok nisu imale šutove izvana. Raspad igre protiv neuvjerljivog domaćina uslijedio je u 50. minuti kada odlaze na visokih +8, što je i njihova najveća prednost na utakmici. Pred kraj utakmice Kraljice šoka vežu četiri pogotka, spuštaju rezultat na konačnih 23:27 koji je tek djelomičan odraz kvalitete.

Odlična Blažević, španjolska vratarka „spustila rolete“

Španjolska se mogla nositi sa desetkovanom Hrvatskom, dok bi situacija bila itekako drugačija da su naše predstavnice igrale u puno sastavu. Najbolja u našim redovima bila je Valentina Blažević sa čak sedam pogodaka. Prvo ime kod Španjolki bila je Alexandrine Cabral Barbosa sa šest pogodaka, a treba istaknuti da je samo jedna njihova vratarka, Mercedes Castellanos Soanez, upisala 13 obrana što je skoro duplo više nego što su Pijević i Kapitanović sakupile zajedno.

Valentina Blažević, Foto: Hrvatski rukometni savez

Izbornik Šoštarić: Promašili smo previše zicera s linije, bilo je diskutabilnih sudačkih odluka

– Ne znam više što bih rekao. Drugi put se ponavlja dan koji nema kraja, poznati film, beskrajni dan. U pola devet odnosno pola deset ujutro, testiranje nakon čega dva pozitivna i zabrana odlaska na trening. To je bilo prvo. Nitko nam ne može reći da smo pozitivni jer smo svi bili negativni na ovome, no mi ne smijemo ići na trening, osvrnuo se izbornik Nenad Šoštarić na početak dana kada su igrali utakmicu protiv Španjolske.

– Drugo rješenje dobivamo u sedam navečer kada smo mi već trebali biti na putu za dvoranu, to je jedan dio priče. Drugi dio je da smo odigrali poštenu i hrabru utakmicu. Da smo imali rotaciju vanjskih igrača, to bi bilo daleko drugačije jer nam fali pet vanjskih igrača: Milosavljević, Dora Kalaus, Mičijević, Dežić i Krsnik. Ne treba zaboraviti da Lara Kalaus igra s načetim ramenom i da jedva dobaci loptu do gola, zbilja imamo suženu rotaciju, dodao je u nastavku komentirajući rijedak igrački kadar.

– Cure su dale sve od sebe, odigrale su jako dobru obranu u većem dijelu utakmice. U napadu smo nažalost promašili previše zicera s linije. Naše najkvalitetnije igračice, pivotmeni su promašili šest ili sedam zicera na otvaranju utakmicu. To je bio jedan od problema, međutim mi se ne predajemo nikada pa se nismo ovaj put. Bacali smo se na glavu, ova ekipa ima i srce i dušu te se nikada ne predaje. Curama samo mogu čestitati na htijenju i borbenosti. Grešaka je naravno bilo, komentirao je borbenost i želju Kraljica šoka.

Izbornik Nenad Šoštarić, Foto: Hrvatski rukometni savez

– Kroz ovakve utakmice uveli smo još jednu mladu igračicu, Petiku koja je korektno odradila svoj dio. Također Burić koja je 2003. godište i samim time imamo neki zalog za budućnost. Nama je osnovni cilj bio Španjolke držati u jednoj presiji jer bi tada ušle u fazu pogrešaka. Imali smo ponovno jednu te istu taktiku, da je prije svega potrebno biti gust, ne predubok jer su one iz vanjskih pozicija zabile vrlo malo. Općenito pucaju na turniru veoma malo, na neki način kopiraju mušku reprezentaciju, puno igranja na pivotmena koji je fizički jak i kod stvaranja tih šansi. Uspjeli smo ih u tim nekim situacijama zaustaviti. Bilo je dosta diskutabilnih sudačkih odluka, kriterij kod isključenja nije bio isti. Ne želimo se izvlačiti na to, promašili smo svoje prilike koje smo trebali zabiti, a s druge strane pokazali smo želju, srce, karakter i mogu samo curama čestitati, zaključio je o igri naših predstavnica.

„Igramo na način siromašnih protiv bogatih, djeca odustaju jer ne vide smisao“

– Fali nam pet vanjskih igračica. U rotaciji imamo četiri igračice maksimalno, ne možemo na taj način diktirati tempo. Normalno da koncentracija pada s umorom. Kalaus igra s ozljedom i umorna je. Imamo probleme, ali ne volim o tome pričati. Ponavljam, nedostaje mi pet vanjskih igračica, rekao je u razgovoru za RTL izbornik Nenad Šoštarić. Na pitanje o tome da je mogao zvati više igračica, jasno je poručio da nije.

– To je preskupo. Htio sam ih zvati 20, dobio sam 16 jer jedna igračica Savez košta 7000 eura. Cure su dobile trećinu obećanih premija u godinu dana. Nismo mi Norveška ili Francuska. Na moju žalost, možemo ih dovesti samo 16 i tko je mogao pretpostaviti da će se ovako nešto dogoditi na kraju, dodao je u nastavku. U sljedećem i završnom susretu protiv Austrije, nastojat će motivirati djevojke.

– Motivirat će se djevojke. I ovo što pričam nije apel, ovo je apel hrvatskog sporta. Ljudi nisu svjesni s čime se borimo i prodaje se magla o rekreativnom i studentskom sportu, a sliku nosi reprezentativni sport. Ne rekreativci, ne studenti. O tome treba razmišljati. Ako želimo nešto, počnimo ulagati u to. Ne možemo biti s najboljima na svijetu bez uvjeta. Igramo na način siromašnih protiv bogatih. Djeca odustaju jer ne vide smisao, poručio je o stanju hrvatskog sporta na kraju.

Izvor naslovne fotografije: Hrvatski rukometni savez