DRUŠTVO

Koronavirus je skupina virusa koji uzrokuju bolesti kod sisavaca i ptica. Virus je prvi put zapažen u prosincu 2019. godine u Wuhanu, a epidemiološki su bili povezani s boravkom na jednoj gradskoj tržnici morskih i drugih živih životinja.

Virusi kod ljudi uzrokuju respiratorne infekcije, poput prehlade, koje su obično blage. Rjeđi oblici, poput SARS-a, MERS-a i bolesti COVID-19, mogu biti smrtonosni. Koronavirus su prvotno povezivali sa šišmišima, te je juha od šišmiša bila glavni krivac za širenje zaraze. Kasnijim ispitivanjem naučnici dolaze do zaključka kako je ipak bolest krenula od ljuskavca koji se protuzakonito prodavao na tržnici. Usprkos svim mogućim poduzetim mjerama, točnije karantenama kako cijelog grada Wuhana iz kojeg je potekla zaraza novim koronavirusom, pa sve do karantene cijele pokrajine Hubei, koronavirus je zahvatio cijeli svijet.

Kada sam čula da je pokrajina u karanteni mislila sam da pretjeruju jer je ipak to samo virus koji je sličan gripi i nema panike, ali virus se ubrzo proširio i na druge dijelove Kine, a kasnije i na druge susjedne države kao što su Južna Koreja, Singapur, Malezija, Tajland, Japan,… Iako su pojedine Europske zemlje zabranile letenje aviona u Kinu kao na primjer Italija i Turska, virus se munjevitom brzinom proširio cijelom Europom iz Italije.

Sveukupno na svijetu se zarazilo nešto manje od 120 tisuća ljudi, od toga je 4 284 umrlo, a oporavilo se 65 776 ljudi, a broj se iz dana u dan povećava. Ovo su velike brojke, ima ljudi koji paničare, a ima i onih kojima je apsolutno svejedno i ne znaju što se događa oko njih.

Virus je bio daleko od Hrvatske i nisam očekivala da će i kod nas biti slučajeva zaraze, ali  imamo ih već 16 iako smatram da ih imamo i puno više jer Hrvatska je testirala samo one ljude koji su dolazili sa sumnjivih područja.

A što je s ljudima koji su bili u kontaktu sa zaraženima? Raspitala sam se i odgovor epidemiologa me je šokirao. Većina ljudi samoizolaciju smatra da osoba ostane 14 dana sama u stanu i nema doticaja s obitelji, ali ne, priča je malo drugačija. Samoizolaciju epidemiolozi smatraju da osoba bude zatvorena 14 dana i ne izlazi iz kuće, ali zato njezina obitelj bez problema može izlaziti, odlaziti na posao i djeca mogu slobodno otići u školu. Nema baš previše smisla jer ako sam ja bila u kontaktu s potencijalno zaraženom osobom onda i ja mogu biti zaražena. Ali eto, u Hrvatskoj puno toga nema smisla tako nema ni to.

ulice Labina / foto: Azra Kljajić

Dana 10. ožujka 2020. godine u Italiji je umrlo 160 ljudi, najviše do sada. Svi znamo da se Italija nije snašla s ovom epidemijom i da je većina bolnica prenatrpana. Veliki problem kako kod njih, ali tako i kod nas je to što nemaju dovoljno respiratornih aparata tako da prednost liječenja imaju mlađe osobe kod kojih je veća mogućnost oporavka. Po mom mišljenju prednost bi i trebale imati mlađe osobe jer ipak one su tek počele živjeti i nisu imale priliku npr. osnovati obitelj i osjetiti čari života kao npr. osoba od 80 godina. Koliko god ovo ružno zvučalo, tako je, ali svi imaju pravo na život i zašto bi recimo osoba od 80 godina trebala umrijeti ako je se može spasiti.

foto: Azra Kljajić

Virus se pojavio i u mojem gradu Labinu. Radi se o dvojici muškaraca koji su se vratili iz Italije i koji su pozitivni na koronavirus. Ne bi bio to toliki problem da oni nisu isti dan kad su se vratili iz Italije izašli vani i kako se priča boravili u četiri kafića. Preko 50 ljudi se javilo da je bilo s njima u bliskom kontaktu. Sada možete vidjeti koliko ljudska glupost nema granica. U Labinu nema ljudi po kafićima, trgovinama, a rijetko kad koji auto prođe. Sigurna sam da kako u Labinu, tako u cijeloj Istri ima puno više oboljelih od koronavirusa, ali samo se misli da boluju od gripe. Ne mogu reći da me ne hvata panika jer je ipak Labin mali grad, ali me još više brine to što ću morat otići u Koprivnicu na fakultet i lako mogu nekog zaraziti, a niti neću znati da sam bolesna. Izlazi na vidjelo još jedan problem našeg sustava jer meni ostanak u Labinu nije opravdan.

Smatram da mediji rade preveliku paniku i da pišu naslove samo kako bi privukli čitatelja. Primijetila sam da po internetu ima puno neprovjerenih i lažnih informacija. Kaže se da je higijena pola zdravlja, i možemo mi mahnito prati ruke alkoholom i nositi maske, ali je dovoljno da se samo jednom nađemo u krivo vrijeme na krivom mjestu i možemo se razboljeti. Tako da smatram da ako se moramo razboljeti ćemo se razboljeti, a ako je naš imunološki sustav dovoljno jak nećemo. Mediji su uspjeli u svojem naumu i proširili paniku po cijeloj Hrvatskoj. Svaka čast.

foto: Mateo Gobo