ŽIVOT NA SJEVERU

Pas Simba dnevno propješači i do 18 kilometara po Koprivnici, a živi na dvije adrese.

Davne 2019. godine obitelj Horvat kupila je psa u Koprivničkom Ivancu unukama Nei i Luni. Premala je to cijena za sreću dvije unučice, platile su ga, eto, “da nije za džabe”, 100 kn. Simbu svi znaju, cijela Koprivnica i okolica. Kako? Simba nema mira, svaki dan propješači i do 18 kilometara, ali se uvijek vrati kući. Iako kod kuće ima pravi luksuz, od najdraže hrane do maženja po cijeli dan, Simba ipak mora proći svoju rutu. Našli su ga i u obližnjem Herešinu, nije se vratio dva dana. Kada je došao kući jedva su ga prepoznali. Nakon duge kupke postao je prepoznatljiv. Obitelj Horvat živi pokraj svoje rodbine, pa Simba ponekad i tamo boravi. Tamo ima drugu gazdaricu Marijanu koja ima psa labradora Elzu. „A šta ću, kao da je Simba moj, volim ga kao i Elzu“, rekla nam je Marijana. Na donjem katu kuće ima tri studentice čiji je Simba mezimac. On svaki dan ide s njima na fakultet, čeka ih te ih prati kući. Simbu su primijetili i ostali studenti, oni misle da je Simba pas jedne od njih. „Često su nam znali reći da je pas ispred fakulteta, da nas čeka, teško je objasniti da Simba nije naš iako je dio dana s nama“, ispričale su studentice.

POLICIJSKI SAT

Jednom prilikom policija je vratila Simbu kući, slučaj je prijavila zabrinuta stanovnica Miškine ulice. Policajci su obitelji rekli kako moraju pripaziti da je pas kod kuće. Oni ne razumiju da je Simba takav pas, on voli šetati i uvijek je u pokretu. Osim što voli šetnju iznimno je pametan, prelazi cestu preko zebre i odlazi u kazalište. U kazalištu ga već znaju, pa ga puste unutra da gleda predstavu.

SIMBA I RUBLJE

Studentice su mi ispričale kako su jedno jutro prostrle rublje, koje je nakon pola sata Simba pokupio. Najviše su mu se svidjele gaće koje su studentice pronašle u grmu u kojem Simba inače leži.  „Majice, hlače i čarape bile su razbacane po cijelom dvorištu, bilo nam je smiješno, šta da radimo, bio nam je problem jedino što nismo mogle pronaći dio veša“, rekle su studentice.

O KRALJU

Simba je čistokrvni dvorištar (ne zna se tko su mu mama i tata). Visok je oko 45 cm, a teži 18 kilograma čiste ljubavi. Star je četiri godine, a najviše voli Pedigree prutiće i kuhanu hranu. Svakako ima raznoliku prehranu jer ima tri zdjelice i nije mu problem jesti i troduplo više nego što mu je potrebno – ipak pješači 18 kilometara dnevno.

LUNA I SIMBA

Simba se ipak u jedno srce najviše uselio, to srce pripada Luni – njegovoj gazdarici. Obično vrijeme provode u šetnji i odlasku u Tres Cocos, a Simba najviše voli frape od jagode.

Izvor slika: Lidija Horvat/privatna arhiva