KULTURA

Da su poezija i književnost za mlade generacije, pokazali su uspješno održani 8. Dani Ivana viteza Trnskog. Književna manifestacija okupila je brojne zaljubljenike u pisanu riječ. Program se održava u čast prvog predsjednika Društva Hrvatskih književnika Ivana Trnskog. Zanimljivost ove nagrade je da se dodjeljuje mladim autorima do 35 godina starosti za neobjavljeni rukopis.

Program je započeo 3. svibnja gostovanjem književnika Božidara Glavine u školama u Novigradu Podravskom i Virju. S velikim zadovoljstvom predstavio je djeci svoju prvu kajkavsku slikovnicu „Mišeki“. Službeno otvorenje započelo je 4. svibnja u Gradskoj vijećnici u Koprivnici. Dvije autorice predstavile su svoje radove. Poznata Koprivničanka Željka Lovrenčić predstavila se publici knjigom kritika „Književnosti predana“, kojom pokušava zainteresirati čitatelje za književnost.

Prošlogodišnja pobjednica Nikol Bali predstavila se zbirkom poezije „Tetovirana stvarnost“. U svojim pjesmama poziva čitatelja da zaviri u poseban svijet zamršene ljubavi. Glavni program održan je 5. svibnja. Započeo je u jutarnjim satima u Lovačkom domu „Golub“ u Novigradu Podravskom. Sudionici su poslušali inspirativan govor književnice Božice Jelušić, koja ih je potaknula da se prepuste kreativnosti i napišu kratku pjesmu.

Prošlogodišnja pobjednica, Nikol Bali

Prošlogodišnja pobjednica, Nikol Bali.

Svečana dodjela nagrade i proglašenje pobjednice održano je u 18 sati u Vatrogasnom domu. Mlada autorica Maša Virag ovogodišnja je pobjednica 8. Dana Ivana viteza Trnskog. Nagradu je primila u obliku povelje, dok će zbirka poezije „(Za)cjelivanja“ biti objavljena iduće godine. Osim domaćina koji su se predstavili recitacijom i zborom, svečanost su upriličili gosti iz Nove Rače. Predstavili su se Lutkarsko-dramskom i Plesnom skupinom, te recitacijom.

Organizatori manifestacije su Društvo hrvatskih književnika Podravsko-prigorski ogranak i Općina Novigrad Podravski. Nagrada se dodjeljuje za neobjavljenu poeziju, prozu ili dramu pisanu hrvatskim standardnim ili nestandardnim jezikom. Obuhvaća podravsko, križevačko-prigorsko i bjelovarsko-bilogorsko područje.

Darko Pernjak dodjeljuje nagradu Maši Virag.