SPORT

Hrvatska nogometna reprezentacija još jednom je šokirala svijet i svima dokazala svoju kvalitetu. Po prvi puta u povijesti pobijedila je Brazil, zemlju u kojoj je nogomet religija. Već i sami znamo koliko je to razveselilo sve hrvatske navijače, koji su svoje oduševljenje odlučili pokazati na trgovima i ulicama gradova. No još jedna stvar koja mnoge zanima jest kako se sa porazom nose Brazilci.

Nije mi preostalo ništa drugo nego ispitati svoje drage prijatelje iz Brazila i saznati njihove dojmove iz prve ruke. Sa mnom je svoje dojmove podijelilo dvoje brazilskih navijača – Letícia iz Rio de Janeira te Felipe koji je rođen u brazilskoj saveznoj državi Minas Gerais, ali sada živi u São Paulu. Naše prijateljstvo traje još od 2020. godine kada su po prvi puta u životu posjetili Hrvatsku.

Odlučili su posjetiti Varaždin, moj rodni grad, u kolovozu, za vrijeme trajanja Špancirfesta. Oduševili su ih glazba i ples na ulicama, a posebno veselje i susretljivost domaćih ljudi. No najviše ih je razveselila činjenica da su napokon posjetili „zemlju Luke Modrića“, kako kažu. Tako da je ova utakmica između Hrvatske i Brazila bila je nezaobilazna prilika da napokon odmjerimo snage nakon one, svima dobro poznate, utakmice na Svjetskom prvenstvu 2014. godine.

Kao što to obično biva, nijedan sportski medij na svijetu nije nam davao previše šanse. Svima je zvučalo gotovo nemoguće da jedna malena Hrvatska pobijedi velik i moćan Brazil – zemlju koja ima najviše naslova svjetskih prvaka, njih čak pet. Kako kaže Felipe, u Brazilu su već počeli proizvoditi nacionalne dresove sa šest zvjezdica, koji su naravno označavali šest naslova svjetskih prvaka. No svi ti njihovi snovi srušeni su u utakmici protiv Hrvatske.

‘Bili smo sigurni da je ovo naša godina‘

Brazilska nogometna euforija u prosjeku traje svih 365 dana u godini, no ova je godina nešto posebno. Prvo Svjetsko prvenstvo u povijesti koje se igra u zimskim mjesecima. Brazilski mediji već su u lipnju krenuli s prvim objava o tome kako im se ove godine smiješi i šesta titula. To je bilo nešto što bi Brazilu puno značilo, ipak su oni zemlja s najviše titula svjetskih prvaka, njih čak pet. No od njihove posljednje titule prošlo je gotovo 20 godina.

„Bili smo sigurni da je ovo naša godina. Imali smo jedan od najjačih rostera ikad. Po prvi puta tu nije bio samo jedan nogometaš glavna zvijezda. Da naravno, Neymar je broj jedan, no tu je bilo još mnogo odličnih igrača. Pogledajte samo Richarlisona i Gabriela Jesusa. Većina naših igrača igra u Ligama petice. Zvučalo je obećavajuće.“ kaže Felipe.

U Brazilu su bila organizirana i zajednička gledanja utakmica. To je podrazumijevalo sve trgove, kafiće i ostala javna mjesta. Zanimljivo, bile su organizirane mise i molitve za brazilsku nogometnu reprezentaciju. Osim toga, u Brazilu na dane kada igra brazilska reprezentacija djeca dobivaju slobodan dan u školi, a odrasli slobodan dan na poslu. Cijeli život u Brazilu u tom trenutku staje.

„Eto ja sam isto na dan utakmice imala slobodan dan. Sva sreća pa zajedno sa svojim suprugom radim od kuće, tako da tu nije bilo nikakve dileme.“ rekla je Letícia.

‘Vi Hrvati igrate vrlo srčano‘

Kako kažu, pripreme za utakmicu prošle su odlično. Okupilo se društvo, pripremile su se zastave, nacionalni dresovi i svi potrebni navijački rekviziti. Navijačka euforija trajala je cijelo prvo poluvrijeme, iako su mnogi brazilski navijači potvrdili da je upravo to poluvrijeme Hrvatska ta koja je bila puno bolja.

„Vi Hrvati igrate vrlo srčano. Razmišljate i igrate jako brzo, a kako samo brzo trče vaši igrači. To je nevjerojatno.“ kaže Letícia.

U drugom poluvremenu Brazil je počeo sve više i više prijetiti. Tu je uslijedio i njihov prvi gol za vodstvo. No ni to nije omelo srčanost hrvatskih nogometaša. Golom Petkovića Hrvatska je ostala u borbi za polufinale.

No zna se da kada je Hrvatska u pitanju da ta utakmica ne može proći bez drame. Tako je bilo i ovaj put. Nisu bili dovoljni samo produžeci, već se nakon toga išlo i na penale. Tu se ponovno iskazao fenomenalan Dominik Livaković. I tako je Hrvatska još jednom šokirala svijet i srušila snove mnogih Brazilaca.

‘Navijat ćemo za vas sve do finala‘

U Brazilu ćete naići na različita razmišljanja ljudi. Neki će reći da je Brazil više zaslužio pobjedu jer je ovo Neymaru jedno od posljednjih prvenstava. Drugi, oni koji nisu toliko vođeni emocijama, će pak tvrditi kako je Hrvatska zasluženo pobijedila. A ima čak i brazilskih navijača koji su se izjasnili da će nadalje navijati za Hrvatsku.

„Moram priznati da sam ovaj poraz lakše podnio jer ste vi ti koji ste nas pobijedili, a vas Hrvate jako poštujem. Volim vaš jogo bonito (port. prekrasna igra) i vašu srčanost. Vi ste dali priliku i našem Eduardu da Silvi. Navijat ćemo za vas sve do finala.“ kaže Felipe.

Jasno je da Brazil jedna od država koja je dala najviše nogometaša, no hrvatska je srčanost apsolutno nenadmašiva. Dakle, unatoč srušenim snovima o šestom naslovu svjetskih prvaka, možemo očekivati kako će se na dan utakmice s Argentinom i u Brazilu pronaći hrvatske navijačke kockice.

Fotografije: osobna arhiva, Screenshot/Youtube