SVEUČILIŠTE SJEVER

Da novinarstvo ne znači samo sjedenje u redakciji, najbolje može posvjedočiti snimatelj HRT Akademije Mario Sladić koji je u srijedu, 13. travnja, posjetio Sveučilište Sjever u Koprivnici. Ovo mu je drugi posjet Sveučilištu, a studentima novinarstva održao je predavanje o izvješćivanju iz ratom pogođenih područja. Upozorio ih je o čemu, kao novinari, trebaju voditi brigu kad je riječ o kriznim situacijama.

Prekaljeni ratni izvjestitelj dočekao je studente u centru Koprivnice, gdje je održao kratku, ali vrlo nadahnutu radionicu snimanja. Mario Sladić iza sebe ima 40 godina iskustva, stoga je studentima dao pregršt korisnih savjeta o kadriranju i zapažanju zanimljivih situacija na terenu. Studenti su ponešto snimili i sami.

Uslijedilo je predstavljanje tečaja HRT Akademije namijenjenog novinarima koji se nađu u kriznim situacijama i na kriznim područjima. Ovaj je tečaj jedan od tri takva tečaja u svijetu i prvi koji se provodi unutar zemalja članica NATO-a.

Sladić je istaknuo kako je pravilno informiranje o zemlji u koju idemo jedna od važnijih pretpostavki za uspješan i siguran rad na kriznim područjima. Poznavanje kulturoloških razlika, navika lokalnog stanovništva i običaja iznimno je važno jer može spriječiti niz problema, što je i potvrdio zanimljivim anegdotama s mnogobrojnih putovanja.

„Vrlo je bitno znati koji su dokumenti potrebni u pojedinoj zemlji. Primjerice, želite li snimati u Afganistanu, potrebno vam je otprilike devet vrsta dokumenata. Jednu vam izdaje afganistanska vlada, jednu vam izdaju Amerikanci, a jednu vam izdaje Hrvatska s obzirom na to da ste hrvatski državljanin. Ako vam svi potrebni dokumenti nisu prisutni, nema dozvole za snimanje. Dođete li na teren nespremni, potrošili ste sredstva poslodavca te svoje i tuđe vrijeme. Priprema dokumenata uopće nije bezazlena stvar. Može vam se dogoditi da ne znate lokalni propis pa se sa svim papirima nađete na rumunjsko-moldavskoj granici, a čovjek na granici vas upita: „Gdje su prezervativi? Dva prezervativa – gdje su vam?“ Naime, to je lokalni moldavski propis koji nalaže da svaka muška osoba koja u Moldaviju prelazi iz Rumunjske, zbog velikog broja zaraženih od AIDS-a, mora imati dva prezervativa. Ove stvari možda izgledaju smiješno, ali kad se na terenu nađete nepripremljeni, to zaista nije smiješno“, objasnio je Sladić.

Za ovo gostujuće predavanje zaslužna je dr. sc. Irena Radej Miličić.

„Početna ideja nastala je temeljem mog boravka na HRT-u, gdje svaka tri tjedna vodim emisiju Okrugli stol. Palo mi je na pamet da pokušam dogovoriti suradnju između HRT Akademije i Sveučilišta Sjever“, objašnjava prof. Radej Miličić i dodaje: „Suradnja HRT-a i UNIN-a iznimno je značajna. HRT je najstarija i najveća medijska kuća u zemlji i mogućnosti za sudjelovanje u njihovoj edukaciji na studijima novinarstva ogromne su, ali uglavnom neiskorištene. Suradnja je moguća u svim novinarskim disciplinama, rodovima i platformama. Korist za studente je nemjerljiva, ali i obostrana.“

Ovo gostovanje posebno je razveselilo studente koji nisu mogli sakriti oduševljenje inspirativnim i hrabrim pričama u kriznim situacijama, koje su popraćene velikom žrtvom i odgovornošću.

„Ovo mi je bilo jedno od najzanimljivijih predavanja u ove dvije godine studiranja. Mario Sladić priča vrlo zanimljive i, prije svega, korisne priče s kojima smo, po mojoj procjeni, o novinarstvu naučili više nego na nekim kolegijima cijeli semestar. Nadam se da će se suradnja nastaviti i u budućnosti i da će nas educirati i u praktičnom dijelu posla“, priznao je student Valentino Štefanek.

„Bilo je predivno i istodobno šokantno čuti iskustva čovjeka koji je bio u svim ratovima na svijetu. Saznali smo pregršt bitnih informacija koje su nam sigurno otvorile oči i potakle nas na dublje promišljanje o onome što radimo. Moram izraziti divljenje gospodinu Sladiću na tolikoj požrtvovnosti i hrabrosti“, izjavila je studentica V. A.

Nadamo da ovo nije zadnji posjet HRT Akademije i Marija Sladića Sveučilištu Sjever.