DRUŠTVO

Jaz plaća pojavljuje se kada su pojedinci plaćeni na diskriminatoran način. Takva diskriminacija može biti ukorijenjena u rasi, spolu, religiji ili samo u – osjećaju. Jazovi plaća mogu rasti zbog niza odluka s kojima se pojedinci suočavaju tijekom svojih radnih vjekova.

Najveći dio jaza plaća između spolova izazvan je edukacijom, izborom zanimanja i sektorom rada. S rastom godina širi se i jaz plaća između spolova. To je uzrokovano još nečime osim odabranim obrazovanjem. Općenito gledano, žene su danas jednako educirane kao i muškarci, što je različito od stanja prije jednog ili dva desetljeća. Razlike u plaćama uzrokovane su dvjema činjenicama. Žene rade manje sati nego muškarci i često pauziraju svoje karijere. U suprotnosti s time, muškarci rade više sati i pokušavaju izbjeći prekide u karijeri. To neprekinuto dulje radno iskustvo pridonosi višim primanjima.

Pojavljuju se velike razlike jer muškarci žele raditi dulje, zbog čega imaju veće šanse za promocijom, a žene smanje svoje radne sate, čime se suzdržavaju od izgradnje svojih karijera. Zatim, te su razlike pojačane još više kada žene odluče prestati raditi jer im muževi odu u mirovinu. Ako muž ima znatnu mirovinu, ovo ne bi trebao biti problem. Ali ako se par razvede ili muž umre mlad, te financijski ovisne žene mogle bi biti svedene na vrlo skromnu egzistenciju.

Muškarci i žene mogu biti različito plaćeni već u svojim prvim zaposlenjima. Sustavni uzroci jesu: obrazovanje, izbor radnog mjesta, zanimanje i sektor. Napredak na poslu i umijeće pregovaranja također igraju svoje uloge. Muškarci češće pregovaraju o poziciji i plaći, a žene to čine rjeđe i manje uporno. Razumljivo je i zašto velike tvrtke plaćaju bolje, ali isto se pravilo automatski ne odnosi na velike organizacije kao što su vladine agencije, škole ili bolnice. S druge strane, često nude fleksibilnije regulacije za spajanje radnog i obiteljskog života. Ta činjenica objašnjava to što je relativno više žena zaposleno u školama ili bolnicama nego što je muškaraca.

Kada je razlika u plaćama velika, oštećeni pojedinci, njihovi članovi obitelji, sindikati, udruge poslodavaca, tvrtke, političke stranke, sabor i vlada mogu nešto poduzeti. Kada žena za isti ili vrlo sličan posao zarađuje manje od muškog kolege s istim kvalifikacijama, slobodna je pokrenuti pravni postupak. To nije lagan proces, ali uvijek može zatražiti pomoć od sindikata.

?>