DRUŠTVO

U utorak, 6. studenog 2018. godine, u Sveučilišnom centru Koprivnica, dr. sc. Saša Petar održao je promociju nove knjige „Kako uspjeti zahvaljujući greškama“. Autor je 28 uspješnih poslovnih knjiga te brojnih stručnih članaka, poslovni je trener, coach, savjetnik, i predavač na nekoliko visokoškolskih ustanova u Hrvatskoj među kojima je i Sveučilište Sjever. Saša Petar studentima je pričao kako i zašto dolazi do grešaka i na koji način se mogu što manje raditi.

„Svi mi radimo pogreške, samo je pitanje kakve su njihove posljedice“

Knjiga „Kako uspjeti zahvaljujući greškama“ izašla je 20. rujna, a za sad je prodano oko 1500 primjeraka. Autor navodi da knjiga dobro napreduje te da nije pogriješio što ju je napisao. “20 godina sam predavač, trener, coach, 30 i nešto godina radnog staža i više od 50 života među ljudima”. Polako sam počeo razmišljati koji su to detalji jako bitni i zašto neki ljudi uspijevaju, a neki ne. Zašto su neke obitelji ili organizacije fantastične, a u nekima vlada kaos, svađa, problemi? Jedno od mojih područja su komunikacijske vještine i držeći treninge shvatio sam da postoji jedan veliki problem u komunikaciji, a to je da jako loše koristimo uši. “One jako loše slušaju.” Navodi da svaka normalna osoba dnevno napravi puno pogrešaka, no veliko pitanje koje postavlja sam sebi je kakve će biti njihove posljedice. “Upravo su posljedice ključni problem svake firme.” U svakoj obitelji, svakom poduzeću osnovna komunikacija je interna komunikacija. Na internoj komunikaciji obitelji prolaze ili padaju, odnosi između roditelja i djece prolaze ili padaju, odnosi između menadžmenta i zaposlenika prolaze ili padaju. Upravo zato najčešće jako loše slušamo ono što nam je netko drugi rekao.“

Od činjenice do knjige

„Kada sam krenuo pisati knjigu, uzeo sam u obzir što bi pročitala čistačica i engleska kraljica, profesorica Sveučilišta Sjever i teta na blagajni u trgovačkom centru. Onda sam krenuo od činjenice da svi mi radimo greške i tako je nastala knjiga. Ova knjiga nije posljednja jer Saša Petar u planu ima i svoju sljedeću, 29. knjigu. „Nakon svake greške pojavi se problem i to je činjenica, tako da se polako piše sljedeća knjiga pod imenom „Imate li probleme s rješavanjem problema?“ koja izlazi sljedeće godine.“