Info

U organizaciji Sveučilišta Sjever i umjetničke organizacije Artikulacije, u srijedu 13. ožujka u 17 sati u prostoriji  A108 SC Koprivnica gostuje Petr Hruška, jedan od najpoznatijih suvremenih čeških pjesnika.

Hruška je dobitnik nekoliko književnih nagrada, između ostalog Dresdenske nagrade za liriku (1998) i češke Državne nagrade za književnost (2013). Zaposlen je u Zavodu za češku književnost pri češkoj Akademiji znanosti, a predavao je književnost na sveučilištima u Ostravi, Opavi i Brnu. Petr Hruška (Ostrava, 1964) jedan je od najvažnijih i najcjenjenijih suvremenih češki pjesnika.

Debitirao je  sredinom devedesetih godina  zbirkom poezije Dnevne sobe nemira (1995). Uslijedile su zbirke Mjeseci (1998), Ta su se vrata uvijek zatvarala (2002), Auti ulaze u brodove (2007) i  Dramari (2012.), poetski zapisi Jedna rečenica (2015) te pjesnička zbirka Posinak (2017). Zastupljen je u brojnim češkim i inozemnim antologijama, a njegove su pjesme prevođene na engleski, francuski, njemački, talijanski, nizozemski, poljski, slovenski, ruski, mađarski, hrvatski i druge jezike. Dobitnik je nekoliko književnih nagrada, između ostalog Dresdenske nagrade za liriku (1998) i češke Državne nagrade za književnost (2013). Zaposlen je u Zavodu za češku književnost pričeškoj Akademiji znanosti, a predavao je književnost na sveučilištima u Ostravi, Opavi i Brnu.