Akademska čestitost

„Kako uspjeti zahvaljujući pogreškama“, naziv je 28. knjige koju potpisuje doc. dr. sc. Saša Petar, predavač na Sveučilištu Sjever, poznati poslovni trener i savjetnik. Najnovija knjiga profesora Petra svjetlo dana ugledala je prošlog tjedna, a izdala ju je kuća RTL Hrvatska. Iako su njegove knjige namijenjene prvenstveno poslovnim ljudima, autor kaže kako korisne savjete u njima, pa tako i u najnovijem izdanju, mogu pronaći i drugi čitatelji.

Knjiga je namijenjena svima, od 7 do 107 godina, koji su negdje, nekako pogriješili u odluci, ponašanju, odnosima s ljudima ili u poslovanju. Budući da svi griješimo, evo dobre prilike da broj grešaka smanjimo i uspijemo zahvaljujući onome što smo naučili iz pogrešaka, naših i tuđih. Kako kaže tekst knjige – ljudi se često boje donositi odluke jer se boje pogrešaka. A prva je greška ne donijeti odluku jer je i neodlučivanje – odluka da ne želite odlučiti. Premda svatko od nas želi negativne posljedice pogrešnih odluka svesti na minimum, bojati se pogrešaka znači prestati živjeti. Svi smo na različite načine svjesni da teško prihvaćamo vlastite neuspjehe koje doživljavamo. Zamislite što se tek događa u našim glavama kada pogriješimo pa  zbog toga nastanu problem koji uključuju i druge ljude, na nekoj višoj razini, kad je pogreška vezana uz probleme koji će nastati na poslu, u obitelji ili će ugroziti naš status u društvu? – kaže dr. sc. Petar.

doc. dr. sc. Saša Petar

Recenzije za knjigu napisali su Kristina Ercegović, osnivačivca i vlasnica Business Cafea, projekta podrške za male i srednje poduzetnike, te Karlo Matić, vlasnik TEDx licence.

Čemu služe ovakve knjige i ljudi poput Saše – da napravimo tri, a ne deset pogrešaka jer uvijek moramo dio toga proći sami. No, te pogreške mogu biti manje i jeftinije. Zato, Saša, hvala na predivnoj knjizi koja osvještava i nudi niz praktičnih savjeta i konkretnih rješenja – napisala je, među ostalim, u recenziji K. Ercegović. Slično razmišlja i K. Matić.

Serija knjiga Saše Petra o poslovnim iskustvima i znanjima, koje godinama čitatelje usmjeravaju da grešaka bude što je moguće manje, došla je do one točke ‘sabranih djela’ kada je morala (pro)govoriti o greškama. Poznavajući Sašu, iz znanja koje dijeli u ovoj knjizi stvorit će novu znanstvenu disciplinu – greškologiju – istaknuo je Matić.

No, dr. sc. Saša Petar, ne staje na ovoj knjizi. Kako doznajemo, već je započeo pisanje nove knjige, koja će biti svojevrsni nastavak „Pogrešaka“, budući da nakon pogrešaka obilno upadamo u problem, pa će naslov naredne knjige, koja bi trebala izaći iz tiska sljedeće godine biti “Imate li problema s rješavanjem problema?”. Tek dovršena knjiga, odličan izvor savjeta kako živjeti nakon pogrešaka i kako smanjiti njihov broj i utjecaj, može se pak kupiti na prodajnim mjestima Tiska, iNovina i Hrvatske pošte po cijeni od 49,90 kuna.