KULTURA

Ambiciozna Irma Vargić, osim što studira na Edukacijsko – rehabilitacijskom fakultetu, smjer Socijalna pedagogija, veliku ljubav pridaje fotografiji. Organizatorica je ESPR-a, inicijative križevačkih srednjoškolaca, a bavila se i volontiranjem u Udruzi Maslačak u srednjoj školi.

Ujedno je obnašala funkciju glasnogovornice za Udrugu srednjoškolaca Hrvatske. Iza ove mlade umjetnice stoji zavidan broj priznanja i nagrada koje je primila za svoj fotografski rad. Već sa svojih 15 godina odnijela je drugo mjesto na 5. salonu fotografije „Miniature“ – Beli Manastir dok je u svom gradu 2015. pobijedila na izložbi „Križevci okom kamere“. Svakako, svoje radove redovito objavljuje na vlastitoj Facebook stranici irma.jpg gdje je prate brojni obožavatelji. Sebe opisuje kao perfekcionističku nemirnu dušu koja pije previše kave.

Kako i kada se razvila ljubav prema fotografiji?

Ljubav prema fotografiji razvila se prije šest godina. Oduvijek me zanimala estetika. Za krizmu sam od kume dobila prvi fotoaparat koji me podsjeća na moj skroman početak. Vrlo lako se fokusiram na bilo koju temu koja me zanima. Tako je ova velika avantura počela, da mi je kuma kupila avion vjerojatno bi bila pilot.

Kojim se sve vrstama fotografije bavite?

Uglavnom se bavim portretnom fotografijom, ali nisu mi ni druge vrste strane. Okušala sam se u svemu. Portretna fotografija najviše odražava moj stil. Bavim se modnom, promotivnom fotografijom te za posebne prigode fotografiram vjenčanja i maturalne.

Mnogi Vas angažiraju za fotografiranje događaja te vlastitu promociju. Na čemu ste sve do sada radili?

Povremeno fotkam za Portal Križevci.info i općenito za projekte Udruge P.O.I.N.T. poput Culture shock festivala i inKvizicije. Fotografirala sam Skaville festival (2014., 2015.) za Udrugu K.V.A.R.K, DriveINkino (2015.) za Hrvatsku studentsku asocijaciju. ERFUSS (2016.) , CM chokers i Unikatni nakit Tamarix.

Na čemu trenutno radite? Na čemu najviše volite raditi?
Trenutno učim za ispite, ali u malo slobodnog vremena što imam unaprjeđujem svoju fotografiju. Pratim jedan jako zanimljiv webinar o kreativnom uređivanju fotografija.

Na svojem instagram profilu često objavljujete fotografije u suradnji s modnim/lifestyle bloggerima. S kim volite raditi? Kako je do toga došlo?

Sve je počelo mojim preseljenjem u Zagreb. Tada sam upoznala Paulu Zoričić. Ona je prava definicija muze. Potiče moju kreativnost i uistinu mogu reći da sam zbog nje bolji fotograf. Nikada u životu nisam upoznala osobu poput Glenna Blaua. Upoznali smo se na snimanju promo materijala za Otvoreno učilište Algebra. Njegova šarena osobnost mi daje energiju. Mislim da je važno okružiti se pozitivnim ljudima. Ana Karadžole je upravo jedna od takvih osoba. Zajedno smo radile na više projekata koji su mi se jako svidjeli. Ona je prizemljena i uživa u onome što radi. Svakako, udruženje s bloggerima rezultiralo je Instagram giveaway-om putem kojeg ćemo 6. veljače sretnom dobitniku dodijeliti starter pack: Voss vodu, leće za mobitel, profesionalan photoshooting te planer za zapisivanje ideja i planiranje daljnjih postova.

Je li teško pronaći modele ili osobe s kojima biste surađivali? Što je karakteristično za Vaša djela?

Nije, problem je pronaći modela koji razumije tebe i tvoj stil fotografije. Moje fotografije su karakteristične po tamnim tonovima i osjećajnim temama.

Imate li uzor u svijetu fotografije?

Lara Jade i Jovana Rikalo.

Kakvi su planovi za budućnost? Hoće li fotografija postati prioritet obzirom na ostvarene rezultate?

Planiram završiti fakultet, ali zadržati fotografiju kao hobi. Umjetnost u Hrvatskoj nije cijenjena i zato je jako teško preživjeti od fotografiranja. Nadam se da će se u budućnosti to promijeniti. Unatoč tome, uskoro ću objaviti seriju fotografija kojoj je cilj osnažiti mlade žene u društvu.