DRUŠTVO

U travnju 2022. godine postali ste glavna urednica SBplus.hr portala. Je li ovo za Vas bio izazov i kako ste se snašli u uredničkim vodama?

– S obzirom na to da malotko u mojim godinama (33) dospije u uredničku fotelju, to za mene i dalje predstavlja veliki izazov, ali nadam se da ću mu biti dorasla. U svakodnevnom radu imam veliku podršku svog prvog glavnog urednika i osnivača portala SBplus Jerka Zovka, čije povjerenje nastojim opravdati. To mi je zasad glavna misija – nastaviti njegovim stopama, održati ugled portala u društvu, odnosno užoj i široj lokalnoj zajednici, ali i dati portalu nešto svoje, dodatnu vrijednost zbog koje će on postati bolji ili barem ostati vodeći portal Brodsko-posavske županije.

Kako izgleda Vaš prosječan dan? Možete li nam opisati što ulazi u opis posla glavne urednice, odnosno koji je Vaš zadatak?

– Dovoljno je reći kako si za odgovaranje na Vaša pitanja nisam mogla priuštiti više od petnaestak minuta. To je iznimno dinamičan i odgovoran posao. S obzirom na to da smo lokalni portal, što podrazumijeva i manje resurse – kako ljudske, tako i financijske, ja sam ujedno i glavna novinarka portala, što znači da bez mojih autorskih tekstova teško može proći ijedan dan. Tako da, uz koordinaciju rada svojih kolega, odabir tema koje su fokus njihova rada te ostalih uredničkih poslova, obavljam i standardne novinarske poslove – odlazim na terene, tražim i pišem svoje autorske priče, objavljujem,… Moj dan obično počinje za laptopom od prvih trenutaka budnosti, kada u sedam sati objavljujem prvi članak, a završava oko 21 sat – ako je dan prosječan. Ako se i nakon toga dogodi neka nepredviđena situacija, svi smo spremni na izlazak na teren te izvještavanje.

Kako biste najkraće opisali SBplus.hr?

– Kao odgovoran i proaktivan medij kojemu je osnovna uloga utjecanje i mijenjanje lokalne zajednice, odnosno poticanje njezina razvoja – na svakom mogućem polju: političkom, socijalnom, kulturnom…

SBplus.hr  lokalni je portal te svakodnevno donosi nove informacije. Zanima nas, na koji način prikupljate informacije?

– S obzirom na to da smo usmjereni na stvaranje autorskih priča i objavu jedinstvenih članaka, a izbjegavamo copy-paste novinarstvo koje je danas, nažalost, neminovno, onda naše informacije uglavnom proizlaze iz različitih novinarskih upita i zahtjeva za pristup informacijama koje upućujemo pojedincima, ustanovama, jedinicama lokalne i regionalne samouprave. Za to je potrebno neprestano propitivanje, ali i dobra koordiniranost kako bismo na vrijeme dobili sve potrebne informacije. Dakako, drugi su izvor i različita priopćenja, stručna literatura, stručni sugovornici i slično.

Koliko financiranje portala ovisi o oglašivačima i potpori lokalne vlasti?

– Osim na području Brodsko-posavske županije, portal SBplus posljednje dvije godine ima i požešku redakciju. Ta prostorna širina dopušta nam da – kada je u pitanju financijska potpora lokalne vlasti – budemo u najvišoj mogućoj mjeri neovisni. Naime, niti jednoj županiji, gradu ili općini ne dozvoljavamo da ima prevelik udio nad našim ‘proračunom’. Ipak, kao i većina lokalnih portala, iz njihovih sredstava financiran je značajan dio naših aktivnosti. Smatram kako bi to u budućnosti trebalo biti smanjeno na nacionalnoj razini jer u suprotnom mnogi mediji postaju PR agencije aktualne lokalne vlasti, dolazi do autocenzure i kontrole medija od takozvanih ‘lokalnih šerifa’. Oglašivači, u smislu većih i manjih kompanija koji traže prostor za reklamiranje, su također iznimno zainteresirani za suradnju s portalom SBplus i trudimo se i taj promotivni dio posla odrađivati profesionalno. Pritom, uvijek naglasimo kako je riječ o promotivnom uratku.

Koliko je ljudi uključeno u rad portala?

– Imamo tri stalne članice redakcije, dakle profesionalne novinarke i sedam-osam honoraraca (studenti, kolumnisti, sportska rubrika, kultura…) koji pišu na tjednoj ili mjesečnoj bazi. Uz to, imamo i puno suradnika koji se u rad portala uključuju povremeno – najviše kolumnama nekoliko puta godišnje. Kad se sve zbroji, poprilična je to ekipa za lokalni portal.

Koja Vam je najčitanija rubrika?

– Nažalost, ‘Crna kronika’.

Završili ste Fakultet hrvatskih studija i profesorica ste hrvatskog jezika i filozofije te radite u novinarskoj profesiji. Kada ste shvatili da je novinarstvo ono čime se želite baviti?

– Onda kada sam shvatila da je većina poslova prestatična i samim time u potpunom nesuglasju s mojim karakterom i temperamentom. Kako je voljela reći moja kolegica, novinarstvom se doslovce „inficirate“ i iz njega je kasnije teško otići – mada se danas u njemu teško i ostaje. Mnogi mladi već u prvim tjednima odustanu od ovog posla, posebice onda kada shvate da privatni život jako puno pati zbog raštrkanog radnog vremena i nepredviđenih izbivanja. Prvi intervju odradila sam u četvrtom osnovne i to kao član ‘malih novinara’. Gost naše škole tada je bio Goran Vlaović. Nekako mislim da je moj put i odabir zacrtan već tada, iako sam otišla u drugom smjeru kada je obrazovanje u pitanju. Ipak, mislim da nisam pogriješila te da kroatologija i filozofija itekako dobro dođu u novinarstvu.

Koja je Vaša poruka budućim novinarima?

– Budite hrabri, odvažni i svoji. Uvijek poštujte pravila struke i ugledajte se na stare generacije novinara koji su dostojanstveno obavljali svoj posao. Ne dopustite da vas ‘povuku’ trendovi, ponekad su ustrajnost i dosljednost put prema uspjehu. Vi ste ogledalo društva, a društvo uči od vas – usporite, provjerite dvaput informaciju, uvijek konzultirajte sve strane, trudite se biti pismeni i informativni, donesite i predstavite svijetu nešto novo.

Fotografija: redakcija SBplus.hr