SPORT

Ante Medić jedan je od najpoznatijih hrvatskih esport komentatora. 23-godišnji Velikogoričanin komentiranjem se bavi nekoliko godina,  a tek nedavno je dobio nekoliko priznanja te pohvala kao stručan i vrsan komentator. Razlog tome leži u činjenici da esport, iako popularan u svijetu, u Hrvatskoj nije na velikoj razini, stoga se slabije razvija te igrači i komentatori ne dobivaju potrebnu podršku.

Zašto je esport toliko popularan?
Sama kompetitivnost, natjecanje između igrača i ekipa. Želiš dokazati da si bolji od drugih ili ćeš navijati za nekoga u natjecanju protiv drugog. Popularnosti pomaže to što je esport jako pristupačan – svatko s Internetom i prosječnim (po današnjim standardima) računalom može skočiti u esports vode ili kao igrač ili kao netko ko podržava ideju.

Kakvo je stanje u svijetu i našoj regiji? Razvija li se jednakom brzinom ili ipak zaostajemo?
Kao sa svim mogućim u Hrvatskoj, zaostajemo i s esportom. U našoj regiji ideja esporta je još „mlada“ te jako sporo raste. U svijetu esport je samo još jedna industrija u kojoj se vrte pare i nastaju zvijezde. Velika imena stoje iza najboljih igrača koji zarađuju i više nego dovoljno za svoj život.

Tko prednjači na balkanskom prostoru, što se esporta tiče?
U našoj regiji definitivno predvode susjedi sa druge strane Dunava. U Srbiji postoje razna udruženja koja podržavaju esportove u smislu organiziranja turnira i produkcije esport evenata. Čak se i KK Crvena Zvezda ubacila u te vode.

Koji je problem u Hrvatskoj?
Smatram da esport u Hrvatskoj još djeluje kao neko nepoznato tržište. Općenito u društvu, igranje igri se smatra trošenjem vremena i „zaglupljivanjem“ djece, no takvo mišljenje se s vremenom mijenja, ali jako sporo.

Zašto ljudi, a pogotovo oni mlađi, nisu toliko “ludi” za esportom? Je li to zbog toga što nisu upoznati s njim ili jednostavno nisu vješti kao susjedi Srbi?
Kao što sam već spomenuo, ljudi smatraju bilo kakvo igranje video igri kao trošenje vremena. Za mene osobno postoji velika razlika između esporta i igranja video igri iz zabave (onak, samo da nekako potrošiš vrijeme). Povukao bih usporedbu između nogometne utakmice dvije ekipe, gdje svaka ekipa ima neku svoju upravu, grb, igrače i navijače te nogometne utakmice na livadi gdje se 10 ljudi iz kvarta okupi i napucava bez nekih taktika, priprema ili nagrada. Srbija ima veću populaciju od Hrvatske pa vjerujem da i veći broj ljudi provodi vrijeme igrajući igre. Samim time, veće su šanse da će se pojaviti netko vješt u nekoj igri češće nego kod nas.

Može li se uistinu zaraditi od esporta?
Ukratko – može. Detaljno – kod nas jako teško. U našoj regiji nema dovoljno turnira niti podrške za razvoj domaćih igrača. Uglavnom ovi bolji igrači, koji se istaknu, odlaze u neke strane ekipe koje njeguju ideju esporta, odnosno kompetitivnog igranja video igri. Najbolji primjeri iz regije su Luka Perković, koji igra League of  Legends za španjolsku organizaciju G2, i Niko Kovač koji igra Counter Strike: Global Offensive za američku organizaciju Faze Clan.

Je li esport štetan za sve koji se njime bave?
U kojem točno smislu štetan? Kao svi poslovi i sportovi, esport zahtjeva neke žrtve i odricanja. Sami igrači će posvetiti puno vremena samom igranju, a oni najbolji će naći savršenu ravnotežu – u smislu kada treba igrati, kako se treba hraniti i voditi privatan život.

Kako si ušao u komentatorske vode? Voliš li više komentirati ili sudjelovati u igranju?
Prije skoro dvije godine javio sam se ekipi s owadria.org portala, pošto su tražili ljude za pomoć oko streama. U to vrijeme skupio sam novaca za novo računalo i nabavio internetsku vezu koja može podržavati streamanje. Kroz par sati streamanja, nekako sam se uspio snaći u komentiranju i promatranju te sam krenuo raditi sa dečkima sa csadria.org portala. Tamo sam najviše vremena proveo streamajući te sam s njima organizirao 2 LAN-a (U Zagrebu i Splitu) i zahvaljujući njima bio sam pozvan na NEST LAN u Ljubljani kao komentator.
Veći gušt mi je naravno igrati samu igru, ali zbog privatnih obaveza i full time posla kojeg imam, jednostavno nemam vremena za ozbiljnije igranje koje bi zahtjevalo nekakve treninge i uigravanje s ekipom. Kako nisam uspio naći vremena za to, odlučio sam se angažirati u gaming zajednici kao streamer, komentator i administrator turnira.

Kako usklađuješ posao i komentiranje, imaš li uopće slobodnog vremena?
A uvijek se nađe nešto slobodnog vremena. Da nemam slobodnog vremena, ne bih se stigao baviti komentiranjem. Obično imam svaki dan navečer 2-3 sata slobodno te vikende. Veliki dio tog slobodnog vremena provedem doma na kompu pa često komentiram razne mečeve.

Nedavno si se na igri Rainbow Six: Siege probio do većih natjecanja te dobio pohvale od poznatih igrača i komentatora. Kakvi su dojmovi i vidiš li se kao budući kolega, recimo, Kixstaru?
Kao kolega Kixstaru… jaaako jako teško. Za takvo nešto bih se trebao odreći mnogih stvari. R6:Siege me totalno osvojio te jako podržavam samu igru i cijelu igračku zajednicu oko nje. Pohvale igrača i drugih, poznatijih komentatora mi samo daju više motivacije da se nastavim ovime baviti, a ujedno to mi je i znak da ljudi cijene uložen trud. Uglavnom, to komentiranje i angažiranje oko gaming zajednice je nešto što isključivo u slobodno vrijeme radim. Trenutno od toga ne mogu živjeti, ali ko zna što budućnost nosi.