Info

Iskusan diplomat, koji u indijskom Ministarstvu vanjskih poslova radi već više od 30 godina, Sandeep Kumar svoju je zemlju dosad predstavljao u Hong Kongu, Vijetnamu, Francuskoj, Južnoafričkoj Republici i Afganistanu. U kolovozu prošle godine postao je veleposlanik Republike Indije u Hrvatskoj. Govori engleski, hindi, kineski, francuski i njemački, a savladao je i ponešto našeg jezika. Na početku predavanja, koje je jučer održao na Sveučilištu Sjever u Koprivnici, studente je pozdravio s „Dobar dan. Govorim malo hrvatski“, ali ostatak predavanja održao je na engleskom.

Studentima je otkrio da Indijci o Hrvatskoj ne znaju mnogo:

„Kad sam imenovan veleposlanikom u vašoj zemlji, mama me pitala gdje je ta Hrvatska“, rekao je veleposlanik i nadodao: „Ali ni Hrvati o Indiji ne znaju dovoljno, mada vidim da u Hrvatskoj ima mnogo interesa za yogu i ayurvedu, a u zemlji živi i oko 1 000 hindusa, uglavnom Hrvata. Možda bi baš na vašem sveučilištu mogli organizirati dane indijske kulture.“

Ipak, dvije države nisu potpuno nepovezane.

„Imamo odlične političke veze još od vremena Pokreta nesvrstanih, Tita i Nehrua. Nekad su hrvatski brodovi u Indiji bili pojam kvalitete. Nedavno se u Dubrovniku snimao film s najpopularnijim indijskim glumcem, Shahrukhom Khanom, što je sjajno za promociju vaše zemlje u Indiji. Što se tiče ekonomske suradnje, najbolje su veze u IT sektoru, a zanimljive su nam i farmaceutska i poljoprivredna industrija, a priprema se i jedan veliki posao uvoza hrvatskog oružja za indijsku policiju“, otkrio je veleposlanik.

Baš je IT sektor ono po čemu je indijsko gospodarstvo danas prepoznatljivo.

„Gospodarski rast Indije, trenutno jedan od najvećih u svijetu, počeo je s informatičkom revolucijom. Za to vam ne treba mnogo ulaganja. Dovoljno je računalo povezano na internet, a ostalo je stvar kreativnosti. Ljudi koji nisu imali ništa, odjednom su počeli proizvoditi software“, rekao je veleposlanik Kumar i nastavio: „To se pokazalo posebno značajnim za položaj žena u indijskom društvu. Žene su se počele obrazovati i dobro zarađivati. Postale su mnogo vidljivije u poslovnom svijetu.“

Ipak, priznaje da bi Indijci o odnosu prema ženama mogli nešto naučiti od Hrvata:

„Vaša je zemlja potpuno sigurna za žene. Situacija se popravlja i kod nas. Indijska tradicionalna kultura poštuje žene, ali problemi s ogromnim natalitetom i siromaštvom to su prigušili. Sad se stvari mijenjaju nabolje. Žene rade i obrazuju se, a muška djeca više nisu poželjnija od ženske. Tradicionalniji dijelovi društva tome se još odupiru, ali obrazovanjem će se i to riješiti.“

IMG_5583

Indija bi od Hrvatske mogla naučiti i mnogo toga o privlačenju stranih turista, smatra veleposlanik Kumar:

„Indija, po mom mišljenju, od turizma ne zarađuje koliko bi mogla, s obzirom na raznovrsnost zemlje, odnosno prirodu, duhovnost, prekrasne plaže na Indijskom oceanu… U tom smo području od vas bolji samo u jednoj stvari – Hrvati vizu za Indiju mogu dobiti gotovo odmah, putem interneta, a da uopće ne dolaze u naše veleposlanstvo, dok vađenje vize za Hrvatsku Indijcima oduzme desetak dana.“

A što bi Hrvati mogli naučiti od Indijaca?

„Hrvati bi mogli naučiti sljedeće: čak i u ogromnoj i heterogenoj državi poput Indije moguće je postići jedinstvo, stoga bi kod vas to trebalo ići mnogo lakše“, rekao je u aktualnu društvenu problematiku očito dobro upućen veleposlanik. Dodao je: „Hrvati premalo cijene uspjehe postignute u samo 25 godina neovisnosti. Trebali biste više slaviti svoje uspjehe i biti svjesniji pozitivnih stvari koje vas okružuju. Znam da situacija trenutno nije sjajna i da vas muče nezaposlenost i iseljavanje, ali i mi smo bili u takvoj situaciji. Indija je donedavno imala ogroman odljev mozgova. Sad se trend okrenuo, sve se više ljudi vraća. Postoji pozitivna energija pa visokoobrazovani Indijci iz inozemstva hrle pomoći svojoj domovini.“

Neki stari problemi polako nestaju pred valom modernizacije.

„Kastinski je sustav danas zabranjen. U praksi nije sasvim nestao, ali sve je manje važan, posebno u velikim gradovima. Vlada provodi pozitivnu diskriminaciju prema pripadnicima nižih kasti pa oni sve više društveno i ekonomski napreduju“, pojašnjava veleposlanik Kumar. Nastavlja: „Važan su dio toga i snažni, neovisni mediji i jake udruge civilnog društva. Zbog toga mi je posebno drago što danas gostujem na sveučilištu koje obrazuje tako velik broj budućih medijskih stručnjaka. Oni će biti najsnažniji jamci demokracije.“

Koprivnica je indijskog veleposlanika, osim Sveučilištem Sjever, impresionirala i predanošću energetskoj učinkovitosti: „Znam za koprivničke električne bicikle i automobile, a čuo sam i da je zgrada Sveučilišta obnovljena u skladu s najvišim standardima energetske štedljivosti. I u Indiji tome posvećujemo posebnu pažnju.“

Veleposlanik Kumar na kraju predavanja studente Sveučilišta Sjever pozvao je da mu se jave sa svojim projektima, obećavši im potporu: „U Indiji postoje brojne tvrtke koje bi hrvatske studente sigurno primile na praksu. Važno je graditi veze između akademskog i realnog sektora, a čini mi se da ste vi u Koprivnici i Varaždinu na pravom putu.“