Uncategorized

Koliko puta ste se našli kako se tresete pred ispit, prije izlaganja seminara ili kada održavate neki govor pred većom publikom? Neki će se u ovom trenutku prisjetiti svih svojih trenutaka panike, dok će drugi odmahivati glavom.

Trema kod svake osobe djeluje drugačije. Neke će uhvatiti lakše, uz povremene leptiriće u trbuhu koji nakon nekog vremena nestanu, no na neke to djeluje jače – ubrzan rad srca, znojenje, mucanje, „blokada“ mozga, nemir, ponekad čak i gubitak svijesti.

Trema je uzbuđenje koje se javi u tijelu zbog povećane količine adrenalina. Uz strah od smrti, jedan je od najčešćih strahova danas. Glavni krivac je naš mozak: previše razmišljamo što može poći po krivu, bojimo se pogriješiti itd. Postoji doza nesigurnosti u vezi onoga što trebamo govoriti, pa dolazi do straha da će nas netko razotkriti te ćemo time ispasti glupi.

Sve to prolazi kroz našu glavu prije nekog važnog događaja. Čitajući forume o tome, naišli smo na razna „rješenja“-  od alkohola do raznih tableta za smirenje, ali to može dovesti do ozbiljne ovisnosti. Naravno, glavni je savjet “ zamislite publiku golu“, što često ne pomaže.

Dobar način suzbijanja treme je dobra pripremljenost prije izlaganja ili ispita. Javit će se neka nesigurnost, ali sjetite se koliko ste učili i koliko znate. Umjesto da hodate lijevo-desno, pokušajte stati mirno i uspravno s rukama iza leđa, te duboko udahnite. Vježbajte ispred prijatelja, a na izlaganju gledajte u njega/nju. Zamijenite negativne misli pozitivnima, razmislite o tome što je najgore što se može dogoditi. Ako i zaboravite tekst, zamislite se u nekom opuštenom okruženju gdje ste to vježbali i riječi će ići same od sebe. Glavni faktor suzbijanja treme je smijeh. Nasmijte se svojoj tremi, jer će nakon par sati sve to proći.

Oduprite se tremi, ne dajte da vas sprječava u donošenju glavnih životnih odluka. Zapitajte se koliko puta ste odustali od nečega samo zbog straha. Sljedeći put udahnite duboko i prigrlite izazov. Uz vježbu, i trema će nestati nakon nekog vremena.

?>