Film

Poznati filmski redatelj Igor Mirković gostovao je na Sveučilištu Sjever u sklopu kolegija Vizualna komunikacija.

“Gledamo jednu vrstu filmova. Američki blockbusteri nisu sami po sebi loši, ali to je samo jedna vrsta filmova. U njima se više novaca ulaže u promociju nego u produkciju. Na svijetu postoji milijardu vrsta filmova i priča koje se mogu ispričati filmom”, rekao je studentima Mirković.

Kao jedan od organizatora Motovun film festivala, objasnio je kakvi filmovi igraju u Motovonu.

“Nastojimo dobiti filmove iz što većeg broja zemalja da bismo pokazali da u svim zemljama ima lijepih priča ispričanih filmovima koji mogu biti zanimljivi gledateljima. Ja sam kao režiser iz Hrvatske čudna biljka onoga trenutka kada prijeđem granicu Hrvatske. Malo je zemalja u Europi gdje ljudi znaju da Hrvati uopće proizvode filmove.”

Studentima je Mirković pustio video o stvaranju filmskog festivala u Motovunu koji će se ove godine održati 18. put. Istaknuo je društvenu angažiranost festivala, nekonvencionalni način biranja pobjednika Skypeom žirija koji je razasut po svijetu i snalažljivost u organizaciji festivala u recesijskim vremenima. Studente je pozvao da sudjeluju u Motovun film festivalu. Kazao je i kako postoji mogućnost da se festival predstavi i u Koprivnici.

Na pitanje o drugoj sezoni Crno-bijelog svijeta, seriji čiji je scenarist i koredatelj, odgovorio je kako se nada da će je biti, ali da se u njoj ne vidi.

“Trenutno traju pregovori s Hrvatskom radio televizijom koja je spremna investirati u novu sezonu. Što se mene tiče, ja nisam siguran da vidim svoju ulogu u toj drugoj sezoni. Vjerojatnije je da će to raditi neki drugi ljudi jer sam malo zamoren. Ogromna je razlika između uloženog truda da bi se napravio film ili serija i lakoće kojom se gleda. Crno-bijeli svijet, koji smo napravili izuzetno brzo, tražio je godinu i pol mog angažmana. To govorim jer se to gleda 50 minuta, nekad i s pola pozornosti, a toliki je trud potreban da nastane”.

Mirkoviću su studenti postavili i pitanje je li uspio ostvariti svoju dječačku želju da postane mađioničar kroz novinarstvo, dokumentarni ili igrani film.

“Filmski posao kojim se bavim uistinu je sličan tom mom dječačkom snu o mađioničarstvu. Radeći filmove stvarate iluzije i pokušavate zabaviti ljude”, kazao je poznati redatelj.