SPORT

Izvanredna predstava hrvatskih reprezentativaca na Svjetskom prvenstvu. Hrvatska je jučerašnjom utakmicom protiv Kanade dokazala da savršeno funkcionira pod pritiskom. Tako su izuzetno motivirani Vatreni ostvarili pobjedu od čak 4:1 te zasjeli na prvo mjesto u skupini.

Kakva nogometna predstava na stadionu Khalifa International! Ovo je bila utakmica koja je zasigurno razgalila srca svih hrvatskih navijača. Jučerašnja pobjeda Vatrene je odvela skroz do prvog mjesta skupine F, gdje se sada nalaze s ukupno četiri boda, koliko ima i Maroko. Apsolutni junak susreta bio je Andrej Kramarić, koji je zabio dva pogotka. Po jedan pogodak zabili su još Marko Livaja te Lovro Majer. Pogodak za Kanadu postigao je Alphonso Davies, zvijezda Bayerna.

Moglo bi se reći kako je ova utakmica započela prilično loše za Hrvatsku. Naime, Kanada je povela već u drugoj minuti pogotkom Daviesa. Kanadski vratar Borjan ispucao je loptu koja je pronašla Larina. Larin je ostao sam na sredini terena te je vrlo lako proslijedio loptu do Buchanana, nakon čega ju je on ubacio sve do Daviesa. Davies je bio u punom trku te je glavom zabio za vodstvo Kanađana. Važno je napomenuti kako je ovo bio prvi pogodak Kanade na svjetskim prvenstvima u povijesti.

Ovaj rani pogodak zasigurno je šokirao hrvatske reprezentativce, koji su ozbiljnije počeli prijetiti od sredine prvog poluvremena. Prva ozbiljnija akcija Hrvatske odigrala se u 26. minuti kada je Kramarić postigao pogodak koji mu je kasnije poništen jer je Livaja, koji mu je asistirao, bio u zaleđu. Sve ovo poslužilo je Vatrenima kao priprema pred spektakl.

Naime, u 36. minuti Perišić i Kramarić osmislili su dobitnu akciju. Perišić je Kramariću podvalio loptu, nakon čega je Kramarić iz prve šutirao lijevom nogom te pogodio za izjednačenje. Još jedna izvanredna akcija odvila se nekoliko minuta kasnije, točnije u 44. minuti. Juranović je krenuo u napad te je proslijedio loptu do Livaje, koji je preciznim udarcem postigao gol za vodstvo od 2:1. Ovim rezultatom završeno je prvo poluvrijeme.

Kanada je, u želji da postigne pogodak, u drugo poluvrijeme krenula s velikim fokusom na napadačku igru, što je naravno oslabilo njihovu obranu. To je u 54. minuti iskoristio Kramarić te je, nakon Modrićeve asistencije, šutirao prema protivničkom golu, no kanadski vratar Borjan to je obranio. Kramarić se tu nije zaustavio te je u 70. minuti postigao svoj drugi pogodak za vodstvo Hrvatske 3:1. Perišić mu je precizno ubacio loptu, nakon čega je on lijevom nogom pogodio uz samu vratnicu.

Konačan rezultat zapečatio je Lovro Majer u četvrtoj minuti sudačke nadoknade. Petković se u gužvi izborio za loptu te ju poslao prema naprijed. Pogreškom kanadskog braniča put do kanadskog gola bio je otvoren. Oršić je dohvatio loptu te nakon toga pokazao i svoju nesebičnost jer ju je dodao Majeru, koji je nakon toga pogodio za konačnih 4:1.

Ova pobjeda Hrvatskoj je uvelike olakšala put prema daljnjim fazama Svjetskog prvenstva. Ponovimo, Vatreni se sada nalaze na prvom mjestu skupine F sa četiri boda, a isto toliko ima i drugoplasirani Maroko. Na trećem mjestu nalazi se Belgija te na četvrtom Kanada. Hrvatskoj tako preostaje još jedna utakmica u grupnoj fazi, a to je ona protiv Belgije koja će se odigrati ovaj četvrtak, 1. prosinca, u 16h po hrvatskom vremenu.

Postave

Hrvatska: Livaković – Juranović, Lovren, Gvardiol, Sosa – Modrić (od 86. Pašalić), Brozović, Kovačić (od 86. Majer) – Kramarić (od 73. Vlašić), Livaja (od 60. Petković), Perišić (od 86. Oršić)

Kanada: Borjan – Johnston, Vitoria, Miller, Laryea (od 62. Hoillet) – Buchanan, Hutchinson (od 73. Adekugbe), Eustaquio (od 46. Kone), Davies – Larin (od 46. Osorio), David (od 72. Cavallini)

Fotografija: Screenshot/Youtube