Studentski

Maskota Europskih sveučilišnih igara, koje će se od 12. do 25. srpnja 2016. održati u Zagrebu i Rijeci, bit će hrčak koji je u srijedu dobio ime HRKI.

Ime nasljednika popularnog Zagija odabrao je žiri od 30-ak bivših i aktivnih sportaša iz različitih sportova koji su od 200 prispjelih prijedloga selekcionirali 11, i to: STARKY, HR-CHUCK, HRKI, EUGEN, ESI, CROCKO, RIZGY, ZARI, RIZA, HRCO i SKVIKY. U finalnom su izboru većinom glasova izabrali ime HRKI.

Kovertu s imenom maskote Europskih sveučilišnih igara ministru znanosti, obrazovanja i sporta Vedranu Mornaru uručili su ambasadori Igara Mario Možnik i Mihovil Španja, a Mornar ju je u prostorijama udruge Europske sveučilišne igre Zagreb – Rijeka 2016. na Trgu Dražena Petrovića u Zagrebu obznanio javnosti.

Na prigodnoj svečanost potpisan je i sporazum o suradnji između organizatora Europskih sveučilišnih igara i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Predsjednik Hrvatskoga sveučilišnoga sportskog saveza Zrinko Čustonja tom je prigodom izjavio da je sličan sporazum već potpisan s gradom Rijekom, a uskoro bi trebao biti potpisan i s gradom Zagrebom kako bi se moglo nastaviti s pripremama za dosad najmasovnije multisportsko natjecanje održano u Hrvatskoj, a očekuje se nastup više od 5.000 sportaša s više od 200 sveučilišta iz 40-ak europskih zemalja. U 14 dana studenti sportaši će se natjecati u 21 sportu, a prvi put će se u dva sporta natjecati i studenti s invaliditetom.

U srijedu je predstavljena i službena internetska stranica Europskih sveučilišnih igara na kojoj se mogu naći sve informacije i vijesti vezane uz ovo natjecanje.