SPORT

Hokej na travi jedan je od sportova koji je najmanje zastupljen u medijima te je vjerojatno velikom broju ljudi velika nepoznanica. Smatra se jednim od najstarijih sportova na svijetu, a njegovo podrijetlo može se pratiti u starom Egiptu, Perziji i Grčkoj. Međutim, igra kakvu danas poznajemo razvijena je na Britanskim otocima krajem 19. stoljeća.

HOKEJ NA TRAVI U HRVATSKOJ

Franjo Bučar bio je športski djelatnik i književnik koji je u Hrvatsku donio prvu hokejsku palicu 1894. godine, a prva javna utakmica je odigrana 30. kolovoza 1908. godine u Samoboru između članova kluba Šišmiš i Concordia.

Hokej na travi se u Hrvatskoj igra već 122 godine. Trenutno ima čak 14 klubova i više od 762 registriranih igrača, prema podacima Hrvatskog hokejskog saveza. Do danas su najveći uspjeh ostvarili zagrebački hokejski klubovi: Jedinstvo, Marathon, Elektrostroj, Zagreb i Concordia, te Mladost.

Pravila igre su jednostavna. Igraju dvije ekipe od 11 igrača ili igračica i cilj je zakrivljenom palicom ubaciti tvrdu lopticu u protivnička vrata. Jedna utakmica traje dva puta po 35 minuta.

„Jedna od zanimljivosti u ovom sportu je da je nemoguće dati autogol“

Luka Gregurek (22), student na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije, jedan je od zaljubljenika u ovaj sport. Hokejom na travi se bavi godinu dana, a član kluba Jedinstvo je već osam mjeseci.

Prvi put sam se susreo s hokejom na travi prije 3 godine, putem prijatelja koji ga igra već 20 godina. Pratio sam nekoliko utakmica i onda sam ga odlučio isprobati trenirati i svidio mi se. Privukao me jer se nisam nikad prije susreo s njim, a privukla me je i sama atmosfera, igra i pristupačnost za nove igrače.“, rekao je Luka. Također je spomenuo kako s klubom svaki vikend odlaze na natjecanja, te tamo igraju po nekoliko utakmica.

Zašto misliš da je hokej na travi slabo zastupljen sport u medijima?

Vjerujem da nije zastupljen u medijima jer glavnu pozornost zauzima nogomet, te tako manje poznati sportovi, poput hokeja na travi, ostanu u sjeni i privlače nove igrače i gledatelje samo putem osobnog poznanstva. Smatram da je hokej na travi izrazito podcijenjen, te sam uvjeren kada bi mu ljudi dali priliku, sakupilo bi se više navijača i ljubitelja ovog sporta.“, izrazio je Luka svoje mišljenje.

Priznao je i kako je hokej na travi veoma fizički zahtjevan sport te kako mu je trebalo neko vrijeme da se privikne na kretanje u njemu.

Na početku sport može biti zahtjevan za leđa i stražnje lože, jer je potrebno konstantno tijekom igre biti u niskom položaju kako bi uvijek mogao primiti i dodati loptu.“

Iako Luka nema mnogo iskustva kao njegovi ostali kolege koji se mnogo duže bave ovim sportom, veseli se budućim uspjesima i drago mu je što je dio tima JEDINSTVENIH.

Fotografije: Pixabay