DRUŠTVO

Razgovarali smo s mladom magistricom makroekonomije Helveciom Tomić koja je ujedno plesna i glumačka izvođačica. Nedavno je u sklopu DanceAbility International-a primljena na edukaciju za certificiranu učiteljicu plesa za skupine mješovitih fizičkih mogućnosti, a koja će se održati ovog srpnja u Portugalu.

Helvecia je nedavno pokrenula tzv. crowdfunding kampanju preko stranice Generosity.com, koja funkcionira kao platforma inače poznate stranice za pokretanje kampanja u svrhu doniranja za različite projekte Indiegogo. Generosity.com je specijalizirana stranica za pokretanje kampanja s naglaskom na socijalne teme.

20161118_kmarinac_IMG_6818

O čemu se točno radi u Helvecijinoj kampanji, rekla nam je: “U pitanju je kampanja za moju edukaciju vođenja grupa ljudi različitih fizičkih sposobnosti, ljudi “savršenih tijela” i ljudi koji su slijepi i ljudi koji su u kolicima bilo zbog automobilske nesreće bilo zbog cerebralne paralize i da su svi zajedno u istraživanju i kreativnom suživotu kroz pokret i ples. Takvu grupu treba znati voditi, a na ovoj edukaciji će mi prenijeti to znanje vodstva. U Hrvatskoj nema mnogo ljudi koji su voljni i educirani za ovakvu vrstu rada. Nema edukatora. A Hrvatska i svijet, trebaju ovakvu vrstu rada, gdje su svi dobrodošli raširiti svoja krila. Zašto? Zato što vjerujem da kad prihvaćamo i cijenimo jedni druge u cijelosti s jednakom vrijednosti, neovisno o različitosti, tad smo snažno i zdravo društvo.”

Helvecia je djetinjstvo provela blizu Drniša, da bi osnovnu i srednju školu završila u Šibeniku, a magistrirala makroekonomiju u Zagrebu. U Zagrebu također stječe glumačku i plesnu edukaciju, kojoj i kasnije pridaje najviše pažnje. “Kao suradnica na projektima koristim, također, svoja znanja stečena obrazovanjem na Ekonomskom fakultetu u Zagreb u svrhu realizacije radova i projekata koji su usmjereni na umjetnost i kulturu.”

Kao glumačka i plesna izvođačica surađuje na društveno angažiranim umjetničkim projektima, od kojih su: cjelovečernja plesna predstava ‘Moje srce kuca za nju’, kazališta Montažstroj, projekt Skaraventer – “Angelus Novus: živa razglednica iz Zagreba”, fizičkog i interaktivnog kazališta Teatro In Rivolta iz Italije, “Napravi malo mjesta za maštu”, autorski rad glumice i novinarke Ane Katulić i Helvecie Tomić, interaktivna kazališna dječja predstava i jednogodišnji rad u IMRC grupi u sklopu kojeg se radilo na cjelovečernjoj plesnoj predstavi „Nukleon“.

20161118_kmarinac_IMG_7029

Edukacija putem DanceAbility International bio bi korak dalje u Helvecijinom životu, budući da u Hrvatskoj nema sličnih kvalifikacijskih programa. “Odabrana sam kao kvalificirana kandidatkinja da me se nauči: kako prepoznati fizičke mogućnosti i “zajedničke odrednice” svake nove grupe s kojom radim, kako bi se osiguralo da nitko nije izoliran; kako prilagoditi svoje nastavne planove i nastavne stilove ovisno o sudionicima i posebnostima; vježbe prikladne za osobe s oštećenjem vida, sluha, mentalni invaliditet, i sve kombinacije; kako učiti, ocijeniti i dati povratnu informaciju na koreografiju i na oblikovanje izvedbenog komada; kako osnažiti svoje učenike svih sposobnosti osiguravajući male grupe da surađuju na kreiranju vlastitog performativnog komada.”, objasnila nam je Helvecia. Detaljni opis programa možete pogledati na poveznici.

Kao što je i objasnila na stranici s objavljenom kampanjom, Helvecia ističe: “Prisustvujući ovoj edukaciji bila bi prva edukatorica u Hrvatskoj u ovom polju inkluzije kvalificirana za rad s profesionalcima i amaterima, djecom, mladima, odraslima i širom populacijom. Mogla bi koristiti platformu projekta IMRC, projekta Ive Nerine Sibile, Amele Pašalić, Hrvatskog instituta za pokret i ples u suradnji sa Zagrebačkim plesnim centrom, za širenje tog znanja u sve zajednice Hrvatske.”

Iznos koji prikuplja namijenjen je pokrivanju troškova edukacije, hrane, prijevoza i smještaja za mjesec dana.