DRUŠTVO

Potpredsjednik Parlamentarnog odbora Vijeća Europe, saborski zastupnik, sveučilišni profesor i bivši ministar znanosti Gvozden Flego gostovao je danas (ponedjeljak) u koprivničkom sveučilišnom centru Sveučilišta Sjever.

Studentima novinarstva, medijskog dizajna i poslovanja i menadžmenta u medijima održao je predavanje o slobodi medija.

Govorio je u ulozi novinara u današnjem društvu u kojem mediji oblikuju javno mišljenje.

„Mediji nas obavještavaju o onome što se događa kako bi mogli odlučivati u demokraciji. Demokracija je uvelike uvjetovana načinom funkcioniranja medija. Mediji plasiraju informacije interpretacija na temelju kojih građani donose odluke. Bitno je imati potpune i nepristrane informacije“, kazao je Flego.

Ustvrdio je kako je potrebno da se medijskim profesionalcima omogući medijska sloboda. Otvorio je i pitanje pluralizma u medijima.

„Svako društvo mora njegovati pluralnost medija. Problem vlasništva medija koje je često prikriveno jedan je od ključnih problema u medijima. Tome pokušavamo stati na kraj u Vijeću Europe uvođenjem osobne iskaznice medija koja bi pokazala tko je stvarni vlasnik pojedinog medija. Pluralnost vlasništva preduvjet je za pluralnost informacija“.

Istaknuo je i problem oglašivača koji su često prikriveni vlasnici medija.

„Pišite lijepo, ali savjesno“, poručio je Flego studentima koji su mu nakon izlaganja postavljali pitanja.

Jedno od njih bilo je kako vidi ulogu Hrvatskog novinarskog društva u promicanju slobode medija.

„Hrvatsko novinarsko društvo nedavno je na skupštini izabralo novo vodstvo. No, iako to nije politički korektno za reći, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva nema dovoljnu moć da mijenja neke negativne pojave u medijima.“

Na pitanje o tome kako komentira to što se u Hrvatskoj često načelno zagovara sloboda medija, a propisi koji se donose poput nedavnog primjera zakona o sramoćenju idu u suprotnom smjeru, odgovorio je da se pokušalo donijeti civiliziran propis, no da očito to kod nas ne prolazi.

O zloupotrebama slobode medija plasiranjem netočnih informacja ili tekstovima koji sadrže govor mržnje i ulogu Vijeća za elektroničke medije rekao je: „Uloga Vijeća za elektroničke medije je prije svega regulatorna. No, oni imaju mogućnost kontrolirati i kažnjavati novinare i medije koji ne postupaju sukladno pravilima. A kako rade svoj posao najbolje možete vidjeti ako prebrojite reklame u televizijskom prime time-u.“

Nakon završetka predavanja kojem je prisustvovala i gradonačelnica Koprivnice Vesna Želježnjak sa zamjenicima, Gvozden Flego za Pressedan je prokomentirao prelazak Sveučilišta Sjever na javno.

„Mislim da Sveučilište Sjever ima logiku svog postojanja jer geografski popunjava rupu između Zagreba i Osijeka koja je bila poprilično velika.

S druge strane ovo je vrlo dinamičan kraj koji je sada dobio sveučilište i o ljudima iz ovog kraja i ljudima koji rade na Sveučilištu Sjever ovisi kako će se ono dalje razvijati i hoće li iskoristiti priliku koju dobija prelaskom na javno“, rekao je Flego.