Uncategorized

Povodom Tjedna Crvenog križa koji se u Hrvatskoj obilježava od 08. do 15. svibnja  istražili smo kojim se sve aktivnostima bavi koprivničko Gradsko društvo Crvenog križa. Ujedno,  8. svibanj se u svijetu obilježava kao Međunarodni dan Crvenog križa i Crvenog polumjeseca u znak počasti Heryju Dunantu, osnivaču Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca.

Gradsko društvo Crvenog križa Koprivnica humanitarna je organizacija koja raznim projektima nastoji pomoći najpotrebitijima u društvu, a djeluje na području grada Koprivnice i 11 okolnih općina. U aktivnosti GDCK Koprivnica uključeni su mnogobrojni volonteri iz osnovnih i srednjih škola, članovi samih društava u općinama i mjesnim odborima, aktivisti u klubovima i društvima dobrovoljnih darovatelja krvi kao i mnogi drugi.

GDCK Koprivnica jedan je od ustrojstvenih oblika Hrvatskog Crvenog križa. Rad i djelovanje Hrvatskog Crvenog križa temelji se na Zakonu o Hrvatskom Crvenom križu te na odredbama Ženevskih konvencija, Rezolucijama Međunarodnih konferencija Crvenog križa i Crvenog polumjeseca.

Jedan od najzanimljivijih projekata za Koprivničance zasigurno je otvaranje Socijalne samoposluge. „Socijalna samoposluga je projekt Gradskog društva Crvenog križa Koprivnica i Udruge volontera Rad na dar, a funkcionirati će kao i u drugim hrvatskim gradovima. Riječ je o projektu u kojem će se prikupljati hrana i higijenske potrepštine iz donacija naših sugrađana, kupaca u trgovačkim centrima. Prikupljena hrana tada će se donirati našim sugrađanima koji su u teškoj situaciji, a prema određenim kriterijima“, rekla nam je ravnateljica GDCK Koprivnica Adela Sočev.

Predviđeno je da će  se Socijalna samoposluga nalaziti u prostoru Gradskog društva Crvenog križa Koprivnica, u Ulici Braće Radića 7. Na upit tko će financirati opremanje toga prostora ravnateljica nam je ispričala da su prije nekoliko dana  primili vijest  i donaciju od 30.300 kuna od vijećnika Gradskog vijeća. Vladajuća koalicija, SDP-HNS-HSU odrekla se dijela svojih naknada te je novac uplaćen upravo za realizaciju tog projekta.

Akcije prikupljanja potrepština za Socijalnu samoposlugu provode su u trgovačkim centrima u Koprivnici.  Odaziv građana je velik te je do sada u sve tri akcije prikupljeno oko 1.200 kilograma hrane i higijenskih potrepština. Ravnateljicu GDCK Koprivnica pitali smo doniraju li neki građani i financijska sredstva, na što nam je odgovorila da o prikupljanju novca od strane građana nije bilo govora, te zasada primaju samo donacije u hrani i higijenskim potrepštinama.

Neke od ostalih značajnijih aktivnosti GDCK Koprivnica zasigurno je Pučka kuhinja, koja je 15. svibnja obilježila 13. obljetnicu. U Pučkoj kuhinji se svakodnevno priprema oko 130 obroka, zatim organiziranje akcije dobrovoljnog darivanja krvi, te se mogu pohvaliti time da su prvi u Hrvatskoj po broju doza prema broju stanovnika u 2013. Također organiziraju i Tečajeve prve pomoći za vozače i radnike, a  u sklopu GD CK Koprivnica djeluje i Savjetovalište za prevenciju tjelesne težine, što je projekt Ministarstva zdravlja i Hrvatskog Crvenog križa.