SPORT

Brazil je danas, u svojoj jedanaestoj kvalifikacijskoj utakmici za Svjetsko prvenstvo u Kataru, došao do svoje desete pobjede. Nekih 350 kilometara od ekvatora, u vrelom Manausu, stradala je ekipa Urugvaja.

Bilo je 4:1, a za domaćine su redom zabijali Neymar, dva puta Raphinha i Gabriel Barbosa.

Počasni pogodak za Urugvajce, prekrasnim slobodnim udarcem, zabio je najbolji strijelac u povijesti Urugvaja, Luis Suarez. Bio mu je to 26-i pogodak u kvalifikacijama za svjetska prvenstva. Na vječnoj listi je novim pogotkom preskočio Džeku, Pavona i Tima Cahilla, koji su zabijali dvadeset pet puta. Trenutno je osmi najbolji strijelac iza Messija, Lewandowskog i Japanca Miure.

Brazil je odigrao fantastičnu utakmicu, čemu najbolje svjedoči statistika. Uputili su ukupno 22 udarca, od čega je 13 bilo u okvir. Slabašni Urugvaj je uputio tek tri udarca u okvir vrata.

Poveli su Kanarinci pogotkom Neymara u 10-oj minuti utakmice. Poentirao je nakon odlične asistencije Freda.

Neymar je ponovno pokušao u 18-oj minuti, lopta se od zajedničkog bloka, prvo Godina, zatim Muslere, odbila do Raphinhe, koji posprema odbijanac za vodstvo od 2:0. Bio je to njegov prvijenac u trećem nastupu za reprezentaciju.

Cavani je u 56. minuti zabio, ali neutješno za Urugvajce, jer pogodak zbog zaleđa nije priznat.

Za tri nula je nakon prekrasne akcije, na asistenciju Neymara, ponovno zabio Raphinha.

Za konačnih 4:1, zaslužan je Gabriel Barbosa koji zabija glavom nakon još jedne asistencije raspoloženog Neymara.

Nešto više od 12 tisuća navijača, ponovno se uvjerilo u legitimnost nadimka „Kraljevi sambe“, koji neformalno nose reprezentativci Brazila. Igra je na trenutke bila fluidna, tečna i predivna. Kao s ulice, baš onako najtipičnije brazilski, onako kako ju svi mi fanatični nogometoljupci, volimo vidjeti. Nemoć Urugvaja, priznao je i njihov izbornik Óscar Tabárez:

Rezultat je ruku na srce, da nije bilo našeg vratara, mogao biti i puno veći. Vrijeme je da se primirimo. Pokušavali smo, ali nismo uspjeli pronaći rješenje. Preuzimam odgovornost za to.

Urugvaj je ovim porazom pao na peto mjesto ljestvice, mjesto koje ne donosi izravan plasman na SP. Ispred su Kolumbija sa 16, Ekvador sa 17 te Argentina i Brazil, koji imaju 25, odnosno 31 bod.