KULTURA

Nagrađivani filmski klasik iz 1996. već u prvim minutama svakog gledatelja oduševi prikazom  očaravajuće Saharske dine. Jedini zvuk koji se čuje je zvuk aviona. U avionu se nalazi dvoje putnika koji nas uvode u misterioznu priču. Režiser, poput pravog detektiva,  ne otkriva tko su putnici ni kamo su se zaputili. 

Idući prizor je usmjeren na jedva prepoznatljivo,  izgoreno lice mladog vojnika. Teške opekline izbrisale su tragove njegova lica ali  i njegovo sjećanje. Jednim tragičnim događajem izbrisan je njegov cijeli identitet, a jedino što ga drži na životu su injekcije morfija. Njegove boli su dodatno pojačanje konstantom vožnjom u bolničkom konvoju zbog čega ga Hana, medicinska sestra iz Kanade odluči smjestiti u samostan i brinuti se za njega. “Kad umre, stići ću vas“ – riječi su kojima se oprašta od svojih prijatelja i suradnika te ostaje njegovati pacijenta.

Radnja ovog filma je paralelna, konstantno između prošlosti i sadašnjosti. Ono što povezuje i sadašnjost i prošlost je zabranjena ljubavna priča Almásyja i Katherine. Laszlo Almasy, kojeg upoznajemo kao engleskog pacijenta je zapravo mađarski grof. Čekajući u bolovima svoju smrt, grof se prisjeća svoje romanse s Katherine, koja je u vrijeme kada se upoznaju udata, te je u pratnji svog supruga u kartografskoj ekspediciji u Sjevernoj Africi s timom čiji je član i sam Laszlo.  U svojoj smrtnoj postelji dio po dio otkriva epsku ljubavnu priču koja se odvila između njih. Istovremeno  svjedočimo i jednoj  romansi koja se tek treba dogoditi  između Hane i vojnika koji potraži utočište upravo u samostanu u kojem se ona nalazi. Iako je radnja u prvom planu usmjerena na dvostruku ljubavnu priču, film ukazuje na etičke dvojbe,  predrasude i probleme koji su i danas aktualni.

U filmu je kroz nekoliko mučnih kadrova prikazano kažnjavanje ratnih zarobljenika i njihovo mučenje. Također jedan element same priče se odnosi na kršenje ratnih konvencija i mučenje zarobljenika, dok drugi dio prikazuje ljude koji su vezani u vlaku i prevoze se u nehumanim uvjetima na nepoznatu lokaciju.

Drugi problem na koji ovaj film ukazuje je podjela i donošenje suda o ljudima prema njihovom nacionalnom obilježju, konkretno imenu i prezimenu. Ovo najbolje ilustrira scena u kojoj pacijent traži  pomoć od britanskih vojnika za svoju suprugu koja se bori za život u pustinji. Iako je nekoliko puta naglasio ovu činjenicu, nakon što čuju njegovo ime i podrijetlo oni u potpunosti ignoriraju činjenicu da mogu spasiti nečiji život, a sam Almásy biva zarobljen.

Engleski pacijent (The English Patient) je britansko – američka romantična melodrama u kojoj  glavne uloge igraju Ralph Fiennes i Kristin Scott Thomas dok su u sporednim ulogama pojavljuju Juliette Binoche, Willem Dafoe i Colin Firth. Anthony Minghella je bio režiser i scenarist ovog filma koji je snimljen prema istoimenom romanu Michaela Ondaatjea. Sveukupno je film osvojio 9 akademskih nagrada, 4 BAFTA nagrade (British Academy Film Awards) te Zlatni globus za najbolju dramu.

?>