SVEUČILIŠTE SJEVER

Na Danu otvorenih vrata, između raznih događaja koji su se odvijali na Sveučilištu Sjever, dogodile su se i panel rasprave sa bivšim studentima sveučilišta. U razgovoru smo saznali svašta, pa tako i je li trenirka odgovarajući outfit za javni nastup novinara, koliko krugova razgovora morate proći da bi dobili posao, i još mnogo više o uspjehu nakon Sveučilišta Sjever, ispričali su nam naši bivši studenti s Odjela za Komunikologiju, medije i novinarstvo – Vedran i Miroslav.

Vedran Vrabec

Zašto si odabrao novinarstvo i otkud ljubav prema novinarstvu?

„Oduvijek sam volio čitati i pisati. Kada sam vidio da se otvorio studij novinarstva u Koprivnici na Sveučilištu Sjever odmah sam se upisao. Ja sam druga generacija koja je upisala studij te sam pretpostavio da bi to moglo biti nešto za mene.

“Došao sam, upisao se i već u prvom semestru shvatio sam da je to pravi potez. Ovdje sam završio prve tri godine i odradio dvije godine diplomskog. Mislim da to sve govori. Pet godina sam proveo na Sveučilištu Sjever, dakle jako mi se svidjelo.“

Radili ste na N1 televiziji, pisali za Index, a sada ste na Telegramu. Kako vas je put odveo baš u Telegram?

„Da, bio sam neko vrijeme na N1, zatim bio sam neko duže vrijeme u Indexu. Kada sam vidio da Telegram traži novinare, odmah sam se prijavio. Telegram je tada bio novi portal i svidio mi se njihov koncept nekakvog modernog portala. Na Telegramu se zaposlilo dosta novinara koje sam poznavao i cijenio, iako sam neke poznavao samo kroz njihov rad. Pa sam odlučio prijaviti se i uspio sam. Sada evo radim već godinu dana i odlično mi je.“

Možete li nam ispričati kako je prošao intervju za posao u Telegramu i kako vam je znanje usvojeno na fakultetu pomoglo u tome?

„Prijavio sam se, bio je veliki broj kandidata, oko 140 ili 150. Prošao sam nekoliko krugova intervjua. Razgovor s jednim urednikom pa se drugim,  pa poprilično opsežan test općeg znanja, politike, kulture i nakon toga razgovor s glavnom urednicom. Kada sam sve to prošao jednostavno su mi rekli da sam dobio posao. Mogu reći da, da mi je u tome jako pomogao studiji koji sam završio. Zapravo i u dobivanju posla, ali kad sam počeo raditi, shvatio sam da sam sve što sam trebao znati naučio upravo ovdje na Sveučilištu Sjever. Nisam imao period uhodavanja kako je inače, kada dobijete novi posao. Jednostavno sam došao i počeo raditi od prvog dana onako kako radim i sada.“

Miroslav Miletić

Odmah da vas pitam. Zašto ste se odlučili baš za trenirka “outfit” danas?

„Ja sam živi primjer da vrijedi ona poslovica, da se oblači za onaj posao koji želiš raditi, a ne za one koji imaš, pa sam cijeli život hodao u trenirci na posao. I sada napokon službeno hodamo trenirci s obzirom na to da predstavim svoj klub, RK Podravku, tamo gdje radim, obavezni smo ugovorom nositi trenirke sponzora. Na svim javnim događajima moramo se obući i pojaviti u sponzorski odjeći.“

Također, kao i Vedrana, i vi imate iskustva u novinarstvu, točnije 9 godina u glasu Podravine. Sada radite u RK Podravci kao PR stručnjak. Možete li nam povezati PR i novinarstvo – kako se zapravo veže jedno na drugo?

„Jedno i drugo su zapravo neodvojive stvari. Lakše raditi PR ako si prije bio u novinarstvu, jer lakše kontroliraš i plasiraš informaciju. Ali isto, s druge strane razvijaš kontakte i znanja koje drugačije ne bi mogao. Evo ja vam mogu navest i ja sam živi primjer da ako želiš studirati novinarstvo ne moraš se nužno naći u novinarstvu. Bio sam 9 godina grafički urednik, da bih nakon toga, bez da sam imao ikakvu veću promjenu, prešao u PR. Tako da veoma je važno iskoristiti bazu i teorijska znanja koju će vam dati Sveučilište Sjever. Na vama je da ih nadogradite i iskoristite u svojem radu i u svoju korist.“

foto: Lorena Novak