– Saturnalije
497. godina prije Krista održane su prve Saturnalije, drevni rimski festival u slavu boga Saturna. Festival se održavao u rimskim forumima, a bio je popraćen brojnim gozbama na kojima su mogli sudjelovati svi staleži. U početku je ovaj događaj održavan 17. prosinca, a kasnije se održavao 23. prosinca. U grčko-rimskoj mitologiji se boga Saturna smatra bogom poljoprivrede.

– vjenčanje Henryja IV. i Marije de Medici
Na današnji dan 1600. godine vjenčali su se francuski kraj Henry IV. i Marija Medici, članica moćne dinastije. Brak im ni po čemu nije bio sretan. Henry IV. je imao brojne ljubavnice koje Marija nije mogla tolerirati. Često je upadala u sukobe s Henryjevom prvom ljubavnicom Catherineom Henriette de Balzac d’Entragues. Brak im je opstao do 1610. kada je Francois Ravaillac ubio francuskog kralja.

– prvi let avionom
Braća Wright, američki graditelji aviona, su 1903. po prvi puta izveli let svojim avionom Flyer. Uspjeli su preletjeti 37 metara, a let je trajao svega 12 sekundi. Dvije godine kasnije izveli su prvi kružni let. Wilbur Wright je 1909. godine osnovao pilotsku školu u Francuskoj koju su pohađali učenici iz svih krajeva Europe.

– početak Simpsona
Na današnji dan 1989. godine prikazana je prva epizoda legendarne američke serije The Simpsons. Seriju je emitirala televizijska kuća FOX, a snimljeno je 25 epizoda. Ova animirana komedija osvojila je desetke različitih nagrada među kojima je prestižna nagrada Emmy. Nju su osvojili 25 puta.

Rođeni:
– 1778. Humphry Davy, britanski kemičar i fizičar
– 1936. papa Franjo, 266. aktualni poglavar Katoličke Crkve

Umrli:
– 1830. Simon Bolivar, venecuelski vojskovođa koji se borio za nezavisnost Južne Amerike
– 1969. Artur da Costa e Silva, brazilski predsjednik