– papa Pio IX. proglasio Zagrebačku nadbiskupiju
Papa Pio IX. je na današnji dan 1852. godine objavio svečanu bulu Ubi primium placuit kojom je Zagrebačka biskupija postala nadbiskupijom. Time je osnovana samostalna Hrvatsko-slavonska crkvena pokrajina koja je, osim Zagrebačke nadbiskupije, ubrajala i Bosansko-đakovačku, Srijemsku, Križevačku te Senjsko-modrušku biskupiju.

– prva izložba automobila
Na današnji dan 1893. godine u Parizu je održana prva izložba automobila. O samoj izložbi zna se vrlo malo, osim da je izloženo devet automobila četiri proizvođača.

– osnovan UNICEF
11. prosinca je na osnivačkoj skupštini Ujedinjenih naroda osnovan UNICEF (United Nations International Children’s Emergency Fund) – međunarodni fond za djecu i mlade. Prvotni cilj UNICEF-a bio je pomoći europskoj djeci nakon Drugog svjetskog rata. Njihova misija je kasnije proširena na pomaganje djeci iz cijelog svijeta.

– Ukrajina priznala Hrvatsku
Nakon proglašenja neovisnosti Republike Hrvatske 25. lipnja 1991., Ukrajina je prva zemlja članica Ujedinjenih naroda koja je priznala hrvatsku neovisnost.

Rođeni:
– 1843.: Robert Koch (njemački bakteriolog)
– 1943.: John Kerry (američki političar).

Umrli:
– 1995.: Miko Tripalo (hrvatski političar, suosnivač Hrvatskog helsinškog odbora te jedan od vođa Hrvatskog proljeća).