Dani Marije Jurić Zagorke: Književno-znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem
Centar za ženske studije Zagreb, u suradnji s Odsjekom za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta u Zagrebu, ove je godine organizirao znanstveno-književni skup s međunarodnim sudjelovanjem pod nazivom Preko granica: Opresija i imperativ solidarnosti koji se održao u sklopu desetih Dana Marije Jurić Zagorke 25. i 26. studenog.
Skup je posvećen Zagorki, njezinom životu i radu, te temi potaknutoj zbivanjima u Europi koja ukazuju na problem vezan uz one koji prelaze određene granice: izbjeglice, imigrante, azilante i reakcije društva na takva zbivanja. Dani posvećeni prvoj novinarki i književnici kontinuirano se bave ženskim autorstvom, istraživanjem, percipiranjem, vrednovanjem i ovjerom stvaralaštva žena u različitim društvenim, povijesnim i kulturnim kontekstima, te presijecanjem politika identiteta, zajedno s politikama klase, etniciteta, religije, dobi i profesije, a sve u potrazi za novim definicijama pojma i sadržaja solidarnosti koje više ne zadovoljavaju klasične socijalne i političke teorije.
Skup se održava na adresi Dolac 8 u Memorijalnom stanu Marije Jurić Zagorke koji je, prije nego se tamo nalazio Centar za ženske studije, bio u privatnom vlasništvu. “Nekretnina je bila na prodaju, a kad je nešto od javnog interesa, grad ima pravo prvokupa. Poslale smo gradu zahtjev, imale smo plan da on postane ženski arhiv. Stan je bio prazan, od Zagorkine ostavštine nije bilo ničega. Zahvaljujući vrlo dobro osmišljenom projektu koji govori zašto su ženski doprinosi kulturi važni, dobile smo novac kojim smo uspjele platiti restauraciju kupljenog Zagorkinog namještaja.
Neke njene potpisane originale knjiga našla sam u antikvarijatu, jednu smo fotografiju dobili od gospođe čija je baka na njoj sa Zagorkom, a od kolekcionara koji skuplja žensko slikarstvo kupila sam jednu njenu sliku. Sačuvane su i lente koje je dobila na poklon od čitatelja, njih smo također restaurirale. Govorili su o njoj da piše kič, šund i literaturu za kravarice, a ona je doista odgojila generaciju čitatelja i čitateljica” rekla nam je Rada Borić, koja djeluje u programskom odboru skupa. U okviru Dana Marije Jurić Zagorke, organizira se i tradicionalna šetnja.
“Riječ je o ženskoj šetnji koja upućuje na mjesta u Zagrebu gdje je Zagorka živjela i radila, a važna su za žensku kulturu. Tamo zaista možete osjetiti duh vremena i doživjeti feminističku perspektivu. Položaj žena danas zapravo je jednak kao i u njeno vrijeme, osim što smo izborile pravo glasa i pozicionirale se u javnoj sferi. Još je ostavljeno puno prostora za unaprjeđenje tog položaja, to najbolje vidimo na primjeru postotka žena koje su ušle u naš Parlament.
Kada govorimo o radnom okruženju, mislim da su žene još uvijek nedovoljno zaštićene, pravno i kolektivnim ugovorima, a osobito kad govorimo o pozicijama moći u kompanijama gdje postoji profit i odgovornost za velik broj ljudi. Žene se jako teško bore za te pozicije i jako ih teško zadržavaju, moraju raditi puno više nego muškarci da bi se dokazale, a uz to moraju brinuti i o obitelji. Čini mi se da danas kod mlađih generacija postoji podjela kućnog rada između partnera, neovisno o kakvom tipu obitelji govorimo, nego što je to bilo prije dvadeset godina. Obrazovni sustav također treba uvesti jednu rodnu dimenziju, da o rodnoj ravnopravnosti educiramo učenike od osnovne škole, a ne tek kad dođu na fakultet” pojasnila je još jedna članica programskog odbora skupa, Ana Pavlić.