KOMENTARI

„Prema stvarima se treba odnositi adekvatno – poučavao nas je davno profesor Branko Bošnjak – prema ozbiljnima ozbiljno, a prema neozbiljnima neozbiljno“. Palo mi je to na pamet kada sam u tekstu novinara Šlabeka pročitao što je napisao o Međunarodnom interdisciplinarnom znanstvenom simpoziju ‘Mediji i javnost’ – što ga je interesiralo i što je proslijedio javnosti.
Na temelju materijala koje je dobio mogao je zaključiti da šezdesetak izlaganja znanstvenika iz regije (uz simbolično sudjelovanje Austrije i Belgije), predstavljaju napore osamdesetak znanstvenika iz različitih znanstvenih područja. Mogao je primjerice pozdraviti nastojanja znanstvenika koji rade na fakultetima da se konačno promijeni sustav obrazovanja koji proizvodi novinare poslušnike. Mogao je naslutiti kako će proći farmaceutska industrija u izlaganju novinarke godine Nataše Škaričić (doktoranda na Filozofskom fakultetu). Mogao se pitati kako će se predsjednik HND-a držati pred oštrim jezicima znanstvenika i znanstvenica. Mogao je, među ostalim, pozdraviti činjenicu da se na novom sveučilištu u Hrvatskoj već našlo studenata koji su željeli doći na jedan znanstveni simpozij i sudjelovati u diskusiji na Okruglom stolu studenata Koprivnice i Dubrovnika.

Tu mi već pada na pamet jedna druga, meni jednako draga rečenica. Izgovara je Cyrano de Bergerac kada svom suparniku želi pokazati da mu se to što on ima veliki nos može ‘predbaciti’ maštovitije i na bezbroj interesantnih načina. Rečenica koja mi je ostala u sjećanju (iz nekog od prijevoda) glasi otprilike ovako: „Ah, ambrela za takav nos vrijedi, jer od jarkog sunca može da izblijedi“. Poruka cijelog Cyranovog govora o nosu antologijski je primjer kako se neka prva asocijacija može razviti u bajkovitu igru koja ostavlja bez daha.

Nakon rečenice u kojoj je potvrdio da je dobio sve informacije „o tome koliko profesora i o čijem trošku sudjeluje u radu međunarodnog simpozija ‘Mediji i javnost’“, Šlabek svoju javnost informira i o simpoziju: „Iz ‘vlastitih sredstava’ MS je platio sedam dvokrevetnih soba te prijevoz minibusom za zaposlenike i studente koji su sudjelovali u organizaciji simpozija u Dubrovniku“.

Na tragu Cyranovog govora o velikom nosu (a u skladu s uputom Branka Bošnjaka), pitam se sljedeće:
– Zašto autor nije prigovorio MS-u što je studente ‘vukao’ na znanstveni simpozij?
– Zašto su studenti morali putovati 12 sati u jednom smjeru da bi slušali znanstvene radove na temu odnosa medija i javnosti?
– Čemu voditi studente na skup kojemu je pokrovitelj Predsjednik RH Ivo Josipović?
– Zašto studente od ‘malih nogu’ podučavati da postoje znanstveni skupovi i da se tamo treba izboriti za svoj stav
– Tko je ukrao vikend studentima?
– Što su sve studenti mogli za to vrijeme raditi u Koprivnici ili drugdje?
– Zašto Medijsko sveučilište razvija znanstvenu djelatnost?
– Zašto sudionici simpozija moraju spavati u krevetima?
– Zašto su odabrali studeni kad svi znaju da je u vrijeme sezone Dubrovnik ljepši, topliji i pun turista.
– Zašto se Medijsko sveučilište bavi medijima?
– Zašto na simpozij nisu pozvani i novinari koji nemaju odgovarajuću akademsku naobrazbu?
– Što je to znanost da bi se po nju moralo ići do Dubrovnika?
– Kakve će tragove znanstveni simpozij ostaviti na mlade studente?
– Je li minibus stvarno bio minibus i kako su svi stali u bus koji je mini?
– Je li se autobus zaustavljao na odmaralištima?
– Jesu li sudionici simpozija koji su se vozili u minibusu ‘iz svojih sredstava’ financirali odlaske u WC tijekom putovanja?
– Tko je dopustio da studenti dodiplomskog studija iz Koprivnice diskutiraju sa studentima diplomskog studija iz Dubrovnika?

O tome što je sve novinar Šlabek propustio, može se vidjeti i iz video materijala javno objavljenih na stranicama Pressedana. Nakon što pregleda izjave i diskusiju studenata vjerujem da će rečenica kojom je apsolvirao skup i njemu samom biti prazna i besmislena.

?>