DRUŠTVO

Još početkom 2021. godine krenula su pojedinačna cijepljenja protiv koronavirusa kao i ona masovnih razmjera. U posljednjih godinu dana opća panika postala je dio naše svakodnevice i već je nekolicina mladih odlučila odustati od provođenja mjera koje nam Stožer Civilne Zaštite svakim danom nameće. Većina tih mladih nema želju za cijepljenjem i odbijaju svaku pomisao na to da dobrovoljno odu na punkt ili kod svog liječnika opće prakse kako bi dobili svoju dozu cjepiva.

U sklopu Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije od veljače ove godine provode se punktovi na kojima je do sada cijepljeno preko 15000 ljudi. Povodom toga, razgovarali smo s ravnateljicom Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije, Draženkom Vadlom koja je svoje cijepljenje obavila još početkom godine. „Cijepila sam se Pfizerom jer je to jedino bilo dostupno kad smo se mi cijepili na početku kampanje.“ – rekla je doktorica Vadla. Ravnateljica Vadla i ostali zdravstveni radnici svoje su doze dobili između siječnja i ožujka kao prioritetna skupina ljudi. Nadalje su svoje doze dobivali umirovljenici i ugrožene osobe s težim bolestima, a sada se već cijepe i ostali građani prema svojim željama.

Sve se više građana cijepi, no svaki novi punkt pokazuje koliko su mladi zgroženi samom pomisli na cijepljenje protiv koronavirusa. Čak dvije trećine ispitanih mladih osoba u anketi su izjavili kako se ne žele cijepiti i neće otići po svoju dozu sve dok im to ne bude onemogućavalo kretanje ili vlastiti posao. Zbog toga na svakom punktu od 1800 ljudi tek stotinjak mladih i to najčešće zbog toga što ih je netko iz njihove „obitelji“ natjerao na to.

„Ne želim se cijepiti ako ne moram. Ne osjećam potrebu da je neophodno da se idem cijepiti jer ne vjerujem da ću ikako profitirati cjepivom.“ – rekao je student diplomskog studija.

„Najveći razlog zašto se dvoumim oko cijepljenja je taj što je to relativno novo cjepivo za koje nije prošlo dovoljno vremena da bi se moglo reći ima li kakvih trajnih nuspojava na organizam. Koliko me strah i mogućih nuspojava nakon bolesti, toliko me strah i nuspojava nakon cijepljenja.“ – rekla je 24-godišnja studentica. Mnogi mladi ljudi dijele mišljenje s ovom studenticom i boje se samog cjepiva zbog njegovog kratkog trajanja izrade i upitnog nastanka. Osim toga, željeli bi i potpunu transparentnost cijena i nabave cjepiva što nikako ne mogu dobiti.

Pfizer cjepivo cjenovno dolazi do 50 ili više eura kako bi se potpuno cijepio jedan pacijent, no vrijedi li ono zaista tolike iznose novca? Pfizer cjepivo u našem je istraživanju „pokazalo“ samo da nije omjer cijene i kvalitete. Mladi ljudi zbog ovog primjera i primjera sličnih ovom više ne vjeruju Hrvatskom Zdravstvu ili općenito zdravstvenom sustavu. Kako je moguće otvoriti restorane osim na terasama i u zatvorenim prostorima i omogućiti boravak u tim restoranima svim gostima, bez obzira jesu li došli pojesti nešto ili popiti kavu ili neki drugi napitak, dok se kafićima ne omogućava rad u zatvorenom prostoru.

Bijes mladih na cjelokupni sustav zdravstva naše države rezultira njihovim odbijanjem cijepljenja, nepridržavanjem mjera koje preporučuje Stožer civilne zaštite, pa na kraju i sumnja u samu bolest COVID-19. „Ne vjerujem uopće da postoji koronavirus. To je gripa k’o i svaka druga, nekoliko dana ležanja u krevetu i bolovanja. Ne želim se cijepiti jer ne moram. Ja ću biti zadnja osoba u Republici Hrvatskoj koja će otići na cijepljenje.“ – rekao je mladi poduzetnik.

U ovom slučaju radi se o ljudskom zdravlju i svakako bi se svi liječnici, a pogotovo Hrvatsko Zdravstvo trebali zapitati što to i na koji način prezentiraju stanovništvu svoje države. Transparentnost svih podataka vezanih uz COVID-19 trebala bi biti prikazana. Svi ljudi, a pogotovo mladi svjesni su svoje okoline i mogućih neistina koje nas okružuju. Ako se zdravstveni sustav ne pobrine oko nekih odgovora, to će svakako napraviti mladi ljudi.