Uncategorized

Hoće li moj medo doći do djece kojima je voda odnijela sve igračke? Neće li se i on utopiti?– zabrinuto je pitala 5-godišnja Lara svog oca vukući za sobom punu vrećicu plišanih igračaka koje je odlučila darovati djeci koja su ostala bez svoje omiljene igračke bježeći sa svojim roditeljima od vode koja je nemilice pred njihovim očima gutala njihove  domove.

Naravno, da će doći. Vidiš onaj veliki kamion, on može doći do djece, njemu velika vode ne može ništa. Ako želiš možemo pitati vozača da se medo vozi naprijed s njime u kamionu – objašnjavao je tata Tomislav ponosan na svoju djevojčicu koja je zajedno s njime pakirala pakete namijenjene stanovnicima iz Slavonije. Ona igračke, a on prijeko potrebne potrepštine.

Dobra si ti djevojčica, ponosan sam na tebe, pravi mali anđeo si sada na zemlji – dodao je tata, dok se ona nadovezala  – Tata, svi smo mi anđeli danas na zemlji, pogledaj koliko je došlo ljudi s vrećicama.

I zaista,  pred samim varaždinskim hotelom Turist, kao jednim od sabirnih centara, vladala je nezapamćena gužva. Ljudi su od ranih jutarnjih sati donosili hranu, vodu, higijenske potrepštine, a sve kako bi pomogli stanovnicima poplavljenih područja Slavonije. Varaždinci su tako ponovno pokazali kako imaju veliko srce i kako su spremni pomoći ljudima u nevolji.

Umirovljenica  Kristina jedva je dovukla svoju torbu  u koju je kako kaže stavila flis deku, pelene za djecu, vlažne maramice, dječju hranu, hijenske potrepštine od sapuna, šampona, higineskih uložaka, sredstva za dezinfekciju, vodu, te hranu za pse i mačke.

Znate da se mi penzioneri stalno žalimo kak su nam penzije male i kak moramo paziti na svaku kunu. Ali danas, danas uopće nisam gledala koliko sam potrošila u dućanu. Srce mi je ispunjeno kad vidim koliko ljudi dolazi, mladi, stari, obitelji sa djecom, samci…a i ja sam dala svoj mali doprinos. Sad idem doma po još jednu rundu jer sam na vijestima čula kako nedostaje donjeg veša, pidžama, čarapa – sa suzama u oku, ali s ponosom u srcu ispričala nam je Kristina.

20140519_180956

Volonteri na svakom koraku usmjeravali su ljude kamo da stave donirane stvari.

Ovo je ludnica, jednostavno ne mogu vjerovati koliko se ljudi odazvalo. Nismo ovo očekivali. Ljudi nas stalno pitaju što još treba donijeti, što im najviše nedostaje. Toliko je nabijenih emocija u zraku i to nas drži da sve ovo odradimo na najbolji mogući način – istaknuo je jedan od volontera Zlatko i pohvalio se kako su prvi kamioni već krenuli put Slavonije.

Osim hotela Turist, prijeko potrebne potrepštine prikupljala su se između ostalog i u gradskim društvima Crvenog križa diljem Varaždinske županije, Socijalnoj samoposluzi. U akciju se uključio i studentski zbor FOI-a, dok se i idućih dana također očekuje nastavak akcije, organiziranih od raznih udruga na brojnim lokacijama.

varazdin-donacije06

U  pomoć stanovnicima poplavama poharanih područja u Slavoniji, Bosni i Hercegovini te  Srbiji priskočio je i grad Varaždin. Na račune Hrvatskog Crvenog križa uplatit će novac za pomoć stanovnicima triju država, a volonteri varaždinskog Gradskog društva Crvenog križa put Vinkovaca šalju hranu i higijenske potrepštine iz gradske donacije. Ukupna vrijednost donacije je 50 tisuća kuna.