Glazba

“Ja sam već luda. Ja sam osoba bez straha. Mislim da se to jednostavno dogodi i da se više ne može zaustaviti. Ako je moja sudbina da potpuno izgubim razum zbog slave, tada je to moja sudbina.“ – Lady Gaga

Priča o životu Stefani Germanotte koja je kasnije poznatija pod sasvim drugačijim imenom, puna je čudnovatih događaja koji su je još od samog djetinjstva oblikovali u originalnu pop zvijezdu. Oba su roditelja snažno utjecala na malenu Stefani. Otac joj je bio internetski poduzetnik, no i sam je svirao u bendu stoga nije začuđujuće kako se ljubav prema glazbi probudila i u njegovoj nasljednici. Malena Stefani je do četvrte godine savladala sviranje bez čitanja nota i tako vrlo rano odlučila da će glazba biti dio njezine najvažnije odlike. Kako je Stefani rasla njeni roditelji su počeli puno bolje zarađivati stoga su se odlučili preseliti u stan u sklopu stambenog bloka Pythian. Ona je isprva trebala pohađati prestižnu školu Juilliard na Manhattanu, no njeni roditelji su se u posljednji trenutak predomislili i odlučili poslai jedanaestogodišnju Stefani u Samostan Svetog srca ( koji je pohađala i Paris Hilton). Iako su se i tu predavali predmeti povezani s umjetnošću, Samostan Svetog srca je veoma tradicionalna i kulturna institucija, tj. mjesto na koje su bogati i uspješni Njujorčani slali svoje potomke kako bi ih pripremali za puteve kojima će kročiti u životu. Stefani se možda činilo da ju je škola u nekim stvarima sputavaa, ali ju je i prizemljila, što je iznimno korisno u svijetu slave. Postala je gospodarica vlastite sudbine na način na koji većina pop zvijezda to nije; glazbena ih industrija pokupi, iskoristi, i nakon nekoliko godina odbaci, a ti izvođači često imaju malo ili nimalo kontrole nad svojom karijerom. Stefani je, s druge strane, imala mnogo veću kontrolu nad onime što se događalo oko nje od većie drugih pjevačica još od Madonne Sve je to zasluga njezinog školovanja u kojem je naučila biti vođa i misliti svojom glavom. Budući da je učila svirati klavir otkad je prohodala, većs trinaest godina napisala je prvu baladu nazvanu To Love Again. U dobi od sedamnaest godina, Stefani se upisala u umjetničku školu New York’s Tisch School of the Arts, još jednu prestižnu ustanovu. Navedena institucija specijalizirana je za film, dramsku umjetnost i ples. Konkurencija za upis je bila iznimno jaka i uspije malo kandidata a neki od učenika te škole su bili i Woody Allen, Whoopi Goldberg, Angelina Jolie i mnogi drugi. Nakon samo godinu dana Stefani je odlučila uzeti stvar u svoje ruke, te napušta umjetničku školu. Tako se Stefani Germanotta, dobra katolkinja talijanskog podrijetla, našla na klimavim nogama. Prvi put u životu nije išla prema određenom cilju, osim što je imala želju postati pop pjevačica. Otprilike šest mjesci nakon što je napustila Tisch počeli su joj prvi burleski nastupi kako bi preživjela. Najgore od svega je bilo to što je Stefani brzo upala u svijet droge. Počela je uzimati kokain, i onda bi tako nadrogirana radila frizure i šminkala se, a kada bi ju popustilo ona bi ponovo ušmrkala i krenula sve ispočetka. Iako se Stefani i dalje oslanjala na burlesku kao bilo kakav izvor zarade, ipak je napredovala. U 2005. godini nastupila je na The UltraViolet Live, gdje je otpjevala pjesme Captivated i Electric Kiss. Dana 20. siječnja 2006. SGBand nastupio je u Bitter Endu, gdje je demo Words rasprodan, a u ožujku te godine prodavao se Red and Blue, njezin prvi EP. Kada je Stefani napunila dvadeset, upoznala je osobu koja je veoma utjecala na njen život – Lady Star-light, DJ-icu koja je također nastupala u burleskama. Lady Starlight bila je jedaneset godina starija i imala je ključnu ulogu u preobrazbi Stefani u Lady Gagu. Stefani je očito imala mnogo potencijala- trebala je samo nekoliko ljudi koji bi joj pomogli da se razvije. Ispostavilo se da je to bio kvartet: RedOne, Lady Starlight, Rob Fusari i Akon. Stefanin izgled se poečo radikalno mijenjati. Duga smeđa kosa zamijenjena je nečim plavim i urednijim; odjeća joj je postala izazovnija, glazba uštimanija a nastupi skandalozniji. Na mnogo se načina Stefani povlačila, a Lady Gaga napredovala- bilo je jasno kao dan da uskoro slijedi velika promjena u njezinom životu. Krajem 2007. godine Lady Gaga potpisala je ugovor s Jimmyjem Iovineom, predsjednikom i izvršnim direktorom Interscope-geffen- A&M-a. Stefani tu nije gubila vrijeme i u samo tjedan dana napisala je međunarodne hitove ; Just Dance i Poker Face. Do kraja 2008. godine Just Dance bio je na vrhu ljestvica u šest zemalja: Australiji, Kanadi, Nizozemskoj, Irskoj, SAD-u i Velikoj Britaniji. Poker Face je zauzeo broj jedan na Billboardovoj ljestvici Hot 100, čime je Lady Gaga postala prvi izvođač čije su prve dvije pjesme bile broj jedan još od Christine Aguilere 1999/2000. godine.

Dana 1. kolovoza 2008. u SAD-u objavljen je prvi album Lady Gage, The Fame. Stefani je 13.rujna 2009. primila nagradu za najboljeg izvođača na MTV-jevoj dodjeli, bila je nominirana za ukupno devet nagrada, uključujući spot godine, najbolji spot pjevačice i najbolji pop spot. Također, Gaga je veliki borac za prava homoseksualaca. Govorila je i nastupila na Nacionalnom maršu jednakosti 12. listopada 2009. godine