DRUŠTVO

Cilj osnivanja udruge bio je okupiti umjetnike i umjetnice sa koprivničkog područja, pružiti im mjesto i uvjete za rad te poticati produkciju, umjetničku i izlagačku praksu autora sa ovih područja.

Udruga Atelieri Koprivnica djeluje od 2012. godine, a nalazi se u kompleksu bivše vojarne, odnosno u prostoru sadašnjeg kampusa. Naime, udruga je 2 godine koristila prostore Ateliera besplatno, uz potporu Grada Koprivnice, a od 2015. plaća najam Kampusu. Godine 2013. je u sklopu udruge osnovana i AK galerija koja se nalazi u radnom prostoru Vlatka Vinceka. Osmišljavanje programa za 2014. godinu preuzeo je kustoski dvojac Maša Zamaljačanec i Tanja Špoljar, a od 2015. godine kustosko-dizajnerski tim koji čine Bojan Koštić, Tanja Špoljar i Petra Travinić.

„Inicijalna ideja AK galerije je okupiti, izlagati i promovirati umjetnike suvremenog, multimedijalnog, inovativnog pristupa i izričaja, a izložbene aktivnosti u AK galeriji i vanjskim prostorima obuhvaćaju, uz redovni godišnji program, i tematiku napuštanja i prenamijene ovakvog reprezentativnog kompleksa kroz višegodišnji rezidencijalni program Kompleksi: (su)život ljudi i prostora.“ – ističe Tanja Špoljar, predsjednica Ateliera Koprivnica i kustosica AK galerije.

Naime, galerija djeluje kao jedino izvan institucionalno izlagačko mjesto u gradu. Ona kao takva, otvara prostor prezentiranju suvremenih umjetničkih praksi za koje nema mjesta, ili interesa u gradskim kulturnim institucijama. Također, uz izložbe, performanse, radionice te predavanja priznatih suvremenih umjetnika, teoretičara i glazbenika iz cijele Hrvatske, jedan od ciljeva galerije jest davanje prilike za izlaganje mladim umjetnicima iz regije koji se bave bilo kojim oblikom inovativnih umjetničkih praksi. Dio programa AK galerije čine i već tradicionalni Dani otvorenih vrata na kojima svi članovi udruge Atelieri Koprivnica odnosno svih 11 umjetnika izlažu svoje nove radove i publici daju na uvid način stvaranja u okružju ateljea te novu produkciju, i “Kompleksi: (su)život ljudi i prostora”, program koji uključuje rezidencijalni boravak umjetnika/ica, istraživanje i interveniranje u kompleksu bivše vojarne.

U 2016. godini u AK galeriji održano je 14 događanja:

• 5 samostalnih izložbi etabliranih multimedijalnih i likovnih umjetnika/ca (Lina Rica, Marijan Crtalić, Ksenija Kordić, Ivan Mesek, Gildo Bavčević)
  • grupna izložba suvremene fotografije Koprivničko-križevačke županije (Slobodna fotografija)
  • grupna izložba “Granice” na kojoj je izlagalo 6 umjetnika
  • grupna izložba suvremene hrvatske poezije neafirmiranih autora (Izložba poezije)
  • jedna samostalna promocija triju pjesničkih zbirki i putopisa (Maja Klarić)
  • dvije grupne izložbe članova udruge (Prodajna izložba, Dani otvorenih vrata)
  • dvije radionice u suradnji s drugim udrugama
  • javna akcija Gilda Bavčevića u sklopu programa “Kompleksi: (su)životljudi I prostora”

Atelieri Koprivnica su od 2016. godine dio Foruma udruga nezavisne kulture (FUNK-a), tj. saveza udruga koje djeluju na području Koprivnice, s ciljem autonomnog djelovanja u kulturnom i civilnom sektoru. AK galerija nije samo galerija u kojoj se odvijaju izložbe, radionice i promocije, već je i mjesto druženja i okupljanja, a uz događanja i izložbe koja su uglavnom subotom, postaje alternativno mjesto za izlaske u gradu. Sam program ima svoju stalnu publiku, odnosno posjetitelje. Ciljane skupine su prvenstveno mladi ljudi s koprivničkog ali i šireg područja, uključujući i studente Sveučilišta Sjever s kojima iz godine u godinu AK galerija jača suradnju. Broj posjetitelja na izložbama varira i kreće se između 30 do 100 ljudi po jednoj izložbi, a tim AK galerije radi na tome da privuče što više ljudi, osobito mladih, kako bi se upoznalii educiralisa suvremenim umjetničkim praksama.

Dugoročni planovi AK galerije uključuju još bolji program uz nove multimedijalne projekte, podizanje programske i organizacijske razine iz godine u godinu, te možda u budućnosti, premještanje u jedan veći i galeriji primjereniji prostor unutar kompleksa Kampusa. Također, u 2017. godini AK galerija nastavit će svoj rad s brojnim izložbama kojima je cilj više socijalno uključiti mlade u društveni i kulturni život grada.

„Galerija također surađuje sa cijelim nizom aktera nezavisne scene, udrugama civilnog društva, festivalima, volonterskim platformama, a svojim djelovanjem želi ustabiliti jaki izlagački punkt unutar kompleksa Kampusa i grada Koprivnice.“ – navodi Tanja Šoljar, predsjednica Ateliera Koprivnica i kustosica AK galerije.“

Također, Atelieri Koprivnica i AK galerija u budućnosti planiraju ostvariti što veću i bolju suradnju sa studentima Sveučilišta Sjever, bilo da su studenti publika ili da se uključe u rad na zajedničkim projektima u sklopu udruge i galerije.

Možete ih pratiti preko njihove facebook stranice.