SVEUČILIŠTE SJEVER

U četvrtak, 17. svibnja na Sveučilištu Sjever u sklopu kolegija Vizualna komunikacija održano je gostujuće predavanje poznatog arhitekta i gradskog vijećnika Antonija Grgića.

Tema predavanja bila je kako napraviti grad što boljim, konkretno se govorilo o problematici Koprivnice te o projektu koji želi ostvariti u skoroj budućnosti. Postoji mnogo problema, ideja i projekata koji su u planu, a glavna ideja je renovirati koprivničke bedeme. Rekao je „grad je uvijek mjesto izmjene dok selo to nije“ što bi značilo da u grad neprestano treba ulagati, raditi i obnavljati.

Osvrnuo se na samu povijest grada Koprivnice gdje je objasnio mnogo zanimljivosti. Grad je imao status slobodnog kraljevskog grada i bio je jedan od glavnih gradova uz Zagreb i Varaždin. Također je pojasnio da je kroz grad prolazio potok koji se zvao Koprivnica. Da li je grad dobio ime po potoku ili obratno to se na žalost dan danas još uvijek ne zna.

Glavni cilj Grgića jest rekonstruirati bedeme grada Koprivnice. On smatra da su bedemi zapušteni i neiskorišteni te želi da se rekonstruiraju. Kako bi mogli uopće tako nešto učiniti potrebno je povući sredstva iz EU fondova. Ako će se to ostvariti, bedemi će biti obnovljeni te bi se svi veći događaji održavali upravo tamo.

Postoje još mnogi drugi planovi koji nisu ostvareni kao što je rekonstruiranje gradskog parka i okoliš crkve sv. Nikole. O tome ne odlučuje jedna osoba već više njih.