Izložbe

U sklopu projekta Kompleksi: suživot ljudi i prostora koji provodi udruga Atelieri Koprivnica, u utorak 29.11. od 9-17 sati splitski će umjetnik izvesti akciju Balans bijele u kompleksu bivše vojarne, sadašnjeg Kampusa, u sklopu kojeg se nalazi i Sveučilište Sjever.

Akcija Balans bijele osmišljena je za vrijeme rezidencijalnog boravka u koprivničkom kampusu tijekom mjeseca rujna, kada se splitski umjetnik upoznao s prostorom bivše vojarne i njegovom poviješću. Kao i cjelokupni projekt, tako i ova akcija preispituje tranzicijsku narav vojnog kompleksa i njegovih pripadajućih objekata. Prostor koji je nekad imao vojnu/ratnu funkciju, danas je prostor na kojem se nalazi sveučilište, nekoliko udruga te velik broj neiskorištenih objekata koji stoje napušteni i čekaju svoju prenamjenu. Ovim projektom se želi preispitati odnos koprivničke vojarne nekada i danas, a samim time i otvoriti prostor novim značenjima i funkcijama tog prostora. Projekt je sufinancirao Grad Koprivnica.

Nakon prošlogodišnje akcije Ane Zubak Najviše bi se griješilo kad bi se gradivo učilo napamet, koja je otvorila neke nove semantičke razine u odnosu vojarne i sveučilišta, ove godine Gildo Bavčević, koristeći svoje tijelo te bijelu zastavu kao rekvizit, izvodi višeznačnu akciju Balans bijele koja je otvorena ne samo za brojne interpretacije, već i za sudjelovanje svih zainteresiranih prolaznika. Akcija se izvodi za publiku i foto-kameru te će biti finalizirana i prezentirana u formi videa i fotografija.

15168919_1835592993322846_1098047594068995418_o

Višegodišnji projekt AK Galerije “Kompleksi: (su)život ljudi i prostora” koji tematizira kompleks bivše koprivničke vojarne, a čiji je cilj podignuti razumijevanje arhitekture napuštenih i(li) prenamijenjenih vojnih prostora i ne dopustiti da kompleks sa prenamijenjenim sadržajem ostane samo još jedan spomenik koji ne korespondira sa zajednicom i sadašnjošću. Projektom se postavlja platforma za arhiviranje sjećanja i daljnja istraživanja (kroz usmenu povijest i bilježenje ispovijesti) prostora koji je oduvijek imao važnu ulogu u životu grada. Ta se uloga mijenjala kroz vrijeme, a ono što se projektom želi naglasiti jest važnost svakog od razdoblja povijesti samog kompleksa za sveukupnu baštinu grada Koprivnice.

Gildo Bavčević multimedijalni je umjetnik, autor performansa, video performansa, video instalacija, kratkih filmova, dizajna zvuka. Uz četiri samostalne izložbe aktivno sudjeluje i na brojnim grupnim izložbama i festivalima u zemlji i inozemstvu kao što su: Red Eu, Njemačka, Kunsthof Jena, Njemačka, Coexistance For A New Adriatic Koine, arTVision, Pino Pascali Foundation, 24. Soral Ose Art (Geneva), Mediterrane 16. Bijenale mladih umjetnika Europe i Mediterana (Ancona), Video Dumbo Festival eksperimentalnog filma (New York) te brojnim drugima. Dobitnik je nagrade na 39. Splitskom Salonu za video performans Plastični čovjek stroj i dobitnik prve nagrade na 46. reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva za dokumentarni film Mreža solidarnosti s kojim je magistrirao 2013. MA filma i medijske umjetnosti na UMAS-u gdje je stekao zvanje asistenta. Član je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika i Hrvatske udruge likovnih umjetnika Split.

DSC_0595

U Koprivnici je nastupio nedavno i to s performansom Rezonancije u sklopu FIUK-a, Festivala izvedbenih umjetnosti i kazališta koji se tradicionalno održava svake godine početkom rujna. Više Gildovih radova možete vidjeti na njegovom vimeo profilu, a o samom događaju na službenoj facebook stranici AK Galerije ili facebook stranici događaja.

Datum 29.11., kada se performans i izvodi, je utoliko simboličan što se na taj dan u bivšoj SFRJ obilježavao Dan Republike.