Svijet

Svijet svakodnevno gubi desetke životinjskih vrsta. Znanstvenici i stručnjaci to nazivaju šestim masovnim izumiranjem u povijesti Zemlje.

Prema istraživanjima Programa Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP), od 30 do 50 posto svih vrsta izumrijet će do sredine stoljeća. Ovaj negativan trend izumiranja nije zaobišao ni bioraznoliku Hrvatsku.

Neke od mjera za zaštitu životinja u Hrvatskoj su zabrana ubijanja, praćenje populacije i proglašavanje rezervata radi očuvanja staništa nekih vrsta, doznali smo iz Uprave za zaštitu prirode Republike Hrvatske.

„Problem je u tome što će se narednih desetljeća dodatno pogoršati klimatske promjene. Bit će sve izraženije i mogle bi ubiti preživjele vrste“, izjavio je za USA Today Derek Tittensor, morski ekolog centra World Conservation Monitoring u Cambridgeu. Prošle je godine oko 190 zemalja prisustvovalo raspravi Ujedinjenih naroda o rastućoj emisiji stakleničkih plinova. Konferencija je završila klimavim sporazumom koji ima male izglede za borbu protiv globalnog zatopljenja, s čime se slaže i Hyacinth Mascarenhas iz USA Today.

Korupcija i internetske trgovine također su prijetnja očuvanju životinjskih vrsta. Protuzakonita trgovina životinjskih vrsta zarađuje 10 milijardi dolara godišnje. Nema sumnje u to da su nas od važnih problema odvukli novac i nebitne informacije, Vlada i nezaposlenost. Vodimo li bitku za opstanak čovječanstva gledajući samo na sebe? Krivnja za ovakve promjene bez pogovora leži na našim leđima, a hoće li se ovaj negativan trend nastaviti – ovisi samo o nama.

Ovo su neke od najugroženijih vrsta s kojima bi se naš planet u 2015. godini mogao pozdraviti:

1. Sibirski leopard

amur-leopard

Amurski ili sibirski leopard podvrsta je leoparda, jedne od najrjeđih divljih mačaka na svijetu. Ova velika točkasta mačka u divljini se može pronaći jedino na jugozapadnoj granici takozvanoga Primorskog kraja (Rusija) s Kinom i Sjevernom Korejom. Prema popisu iz 2007., broj preostalih jedinki u divljini procjenjuje se na između 27 i 32. Stoga se nalazi na crvenom popisu kritično ugroženih vrsta Međunarodnog saveza za očuvanje prirode (IUCN).

2. Sumatranski slon

sumatran_elephant_pforster7741_1

Sumatranski slon podvrsta je azijskog slona. Zadnje utočište jedne od najugroženijih vrsta na svijetu u ostatcima je nekad veličanstvenih šuma Sumatre. Broj preostalih sumatranskih slonova procjenjuje se na oko 2 500. Krivolovci ih i dalje ubijaju kako bi ih prodali na ilegalnom tržištu bjelokosti. Time se omjer muških i ženskih jedinki iskrivio. Nepotpun je za daljnje razmnožavanje i preživljavanje ove vrste.

3. Sredozemna medvjedica

medvjedica

Sredozemna medvjedica najrjeđi je perajar koji spada u najugroženije sisavce na svijetu. Dio je porodice pravih tuljana. Rasprostranjena je na Antlantiku, oko Madeire i Kanarskih otoka, a najviše uz obale i otoke Sredozemnog mora. U Jadranskom moru poznata je od najstarijih vremena, a različiti narodi i autori nadjenuli su joj različita imena. Poznata je i kao dalmatinska medvjedica, jadranska medvjedica i morski fratar. Danas živi još oko 150 jedinki ove vrste.

4. Zapadna nizinska gorila

4fa841a40763b.preview-699

Zapadna nizinska gorila jedna je od dviju vrsti zapadnih gorila koje žive u Angoli, Kamerunu, Srednjoafričkoj Republici, Republici Kongo, Demokratskoj Republici Kongo, Ekvatorskoj Gvineji i Gabonu. Iako ih je zabranjeno loviti i ubijati, nizinske gorile i dalje su ubijane zbog mesa koje se smatra delicijom, a mladunce zarobe i drže kao ljubimce. Smrtonosni virus ebola također je uništio populaciju divljih gorila. Samo u Gabonskoj Minkébé šumi virus je ubio više od 90 % populacije gorila i čimpanza. Nakon toga je ova vrsta stavljena na crveni popis kritično ugroženih vrsta.

5. Sibirski tigar

E7lQRfv

Sibirski tigar najveća je divlja mačka na svijetu koja spada u tigrove. Živi u sibirskim šumama i prašumama. Sibirski su tigrovi ugroženi jer ih se lovi i ubija zbog crvenkastog krzna ukrašenog crnim prugama. U zoološkim vrtovima živi višestruko više sibirskih tigrova nego u prirodi. Njihov broj u prirodi procjenjuje se na oko 350 jedinki. Veliku ugrozu za ove tigrove predstavlja i neprekidno smanjivanje njihova životnog prostora.

6. Planinski gorila

rn6g8jqzkjo79fwja3jq (1)

Planinski gorila jedna je od dviju vrsta istočnih gorila koje obitavaju u planinama Virunga na granici s Ugandom, Ruandom i Kongom. Krivolov, uništavanje staništa, bolesti i proizvodnja drvenog ugljena uništavaju njihovo stanište, a oko 880 jedinki bori se za opstanak.

7. Veliki lemur bambusar

ITN-MDG010_3

Veliki lemur bambusar je polumajmun iz porodice lemura, a živi isključivo na Madagaskaru. Ovo je najrjeđa vrsta među lemurima. Zbog ilegalnog lova i gubitka staništa, ova je vrsta krajnje ugrožena i u velikoj opasnosti od izumiranja. Vjeruje se da ih manje od 100 živi u prirodi, a oko 150 u zatočeništvu.

8. Sumatranski orangutan

Orangutans

Sumatranski orangutan jedna je od dviju vrsta orangutana. Pronađeni su samo na otoku Sumatri u Indoneziji. Ozbiljan rizik za ove vrste predstavlja uništavanje njihova staništa ilegalnom sječom i šumskim požarima. Krajnje su ugroženi zbog krivolova i zatočeništva. Oko 7 300 jedinka živi u divljini.

9. Crni nosorog

GTY_black_rhino_lpl_131027_16x9_992

Crni nosorog je veliki afrički sisavac iz reda neparnoprstaša. Naseljava istočne i središnje dijelove Afrike, uključujući Keniju, Tanzaniju, Kamerun, Južnu Afriku, Namibiju i Zimbabve. Iako u nazivu stoji crni, ovi nosorozi imaju sivo-bijelu kožU. Ova vrsta ugrožena je radi porasta krivolova zbog siromaštva, a na crnom tržištu raste potražnja za njihovim rogovima, i to posebice u Aziji. U svijetu je ostalo oko 4 800 jedinki.

10. Snježni leopard

o-SNOW-LEOPARD-facebook

Snježni leopard je ugrožena vrsta potporodice velikih mačaka. Nalik je na leoparda, samo mu je krzno nešto duže i sivkasto. U svim zemljama u kojima živi zaštićena je vrsta, no krivolov ga i dalje ugrožava. Jedan od razloga jest prelijepo bijelo krzno, ali i visoka cijena koja se postiže zbog potreba tradicionalne kineske medicine. Procjenjuje se da između 4 500 i 7 500 jedinki živi u divljini na površini od oko 2 milijuna kvadratnih kilometara.

?>