SPORT

Povodom dugoočekivanog okršaja Hrvatske i Maroka na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu, u nastavku teksta slijedi detaljnije predstavljanje Lavova Atlasa.

Povijest reprezentacije

Reprezentacija Maroka sudjelovala je na Svjetskim prvenstvima ukupno šest puta (1970., 1986., 1994., 1998., 2018., 2022.). Osvojila je Afrički kup nacija 1976., dva prvenstva afričkih nacija (2018., 2020.) i jednom FIFA Arapski kup.

Sa službene stranice, The Soccer World Cups, prenosimo sudjelovanja Maroka na Svjetskim prvenstvima do danas.

Svjetsko prvenstvo 1970.

Svjetsko nogometno prvenstvo 1970. godine održavalo se u Meksiku te je ujedno bilo prvo prvenstvo koje se nije odvijalo u Europi ili Južnoj Americi. Na tom prvenstvu, Maroko je bio u skupini s tadašnjom Zapadnom Njemačkom, Peruom i Bugarskom. Maroko je završio na posljednjem mjestu skupine i ispao iz natjecanja osvojivši samo jedan bod. Tada ih je na SP vodio poznati makedonski igrač i trener Blagoje Vidinić.

Svjetsko prvenstvo 1986.

Svjetsko prvenstvo 1986. godine bilo je najbolje koje je Maroko odigrao. Također, prvenstvo se kao i 1970. godine održavalo u Meksiku, ali je ovaj put Maroko imao više sreće. Skupinu su završili na prvom mjestu pobjedivši Englesku, Poljsku i Portugal, no ispali su u osmini finala porazom od Zapadne Njemačke. Za najveći uspjeh Maroka na Svjetskom prvenstvu bio je zaslužan izbornik José ‘Mehdi’ Faria, trener brazilskog podrijetla.

Svjetsko prvenstvo 1994.

Svjetsko prvenstvo 1994. godine održano je u SAD-u. Maroko je bio u skupini s Nizozemskom, Saudijskom Arabijom i  Belgijom. Ponovno je natjecanje završio na posljednjem mjestu u skupini, međutim ovaj put nisu uspjeli ostvariti ni jedan bod. Valja napomenuti kako je upravo za to, 15. prvenstvo, kao domaćin također bio predložen i Maroko, no FIFA dodjeljuje organizaciju SAD-u. Izbornik je bio Abdellah El Ajri Blinda, marokanski izbornik koji je bio uspješan i u nogometu i u rukometu.

Svjetsko prvenstvo 1998.

Svjetsko prvenstvo 1998. godine održano je u Francuskoj te je Maroko zamalo ponovio uspjeh iz 1986. godine. Bio je u skupini s Brazilom, Norveškom i Škotskom. Završio je na trećem mjestu skupine s jednim bodom zaostatka za drugo plasiranom Norveškom. Izbornik je bio Henri Louis Michel, francuski igrač i trener koji je ranije vodio i francusku nogometnu reprezentaciju.

Svjetsko prvenstvo 2018.

Svjetsko prventsvo 2018. održano je u Rusiji, a Maroko je bio u skupini s Portugalom, Španjolskom i Iranom. Završio je na posljednjem mjestu u skupini i tako ispao iz natjecanja sa samo jednim osvojenim bodom iz remija sa Španjolskom. Izbornik je bio Hervé Jean-Marie Roger Renard, bivši francuski igrač, a sadašnji izbornik Saudijske Arabije.

Svjetsko prvenstvo 2022.

Svjetsko prvenstvo 2022. održava se u Katru. Maroko je u skupini s Hrvatskom, Belgijom i Kanadom. Trenutni izbornik je Walid Regragui, nekadašnji marokanski nogometaš.

FIFA poredak

FIFA, iliti Federation Internationale de Football Association, jest svjetska nogometna organizacija osnovana u Parizu, 1904. godine. Glavno sjedište trenutno se nalazi u Zürichu  u Švicarskoj. Organizator je Svjetskog prvenstva u nogometu, FIFA Svjetskog klupskog prvenstva, Svjetskog prvenstva u nogometu za žene i Nogometa na Olimpijskim igrama.

Govoreći o FIFA rangu, prema transfermarkt.com, Maroko se trenutno nalazi na 22. mjestu. Najveći FIFA rang postigao je 1998. godine kada su bili na 10. mjestu. Najniži rang bili su u rujnu 2010. godine na 95. mjestu.

Statistika

Davne 1970. godine po prvi puta Maroko je, kao jedna od afričkih zemalja, utakmicu na Svjetskom prvenstvu završio remijem u utakmici protiv Bugarske rezultatom 1:1. Marokanska reprezentacija prva je afrička ekipa koja je odnijela pobjedu u grupi na SP-u 1986. godine i time završila na vrhu skupine i prošla u osminu finala. Nadalje, Maroko je poznat po ispadanju na SP-u 1998. godine u roku od dvije minute. Također, 1998. godine Youssef Chippo iz Maroka bio je prvi Afrikanac koji je zabio autogol na Svjetskom prvenstvu, u remiju protiv Norveške, 10. lipnja 1998. godine. Zatim, 2012. godine proslavili su se na Arapskom kupu nacija pobjedom protiv Libije u finalu. Na Afričkom kupu nacija, medalju su osvojili tri puta: 1976. zlatna medalja, 1980. brončana i 2004. srebrna medalja. Na Arapskom kupu nacija odnijeli su zlato 2012. godine. Posljednju medalju, zlatnu, odnijeli su u Mersinu, 2013. godine na XVII. Mediteranskim igrama. Godine 2018. Sofyan Amrabat prvi je igrač u povijesti Svjetskog prvenstva koji je ušao kao zamjena bratu u 76. minuti u utakmici skupine protiv Irana.

Sa službene stranice transfermarkt.com prenosimo top 5 igrača prema broju nastupa: Romain Saiss (66 nastupa, kapetan), Achraf Hakimi (54 nastupa), Youssef En-Nesyri (50 nastupa), Yassine Bounou (46 nastupa) i Munir Mohamedi (43 nastupa).

Reprezentacija koja sudjeluje na Svjetskom Prvenstvu 2022. godine

Prema Index.hr-u, Lavove Atlasa u nove pobjede predvodit će trener Walid Regragui. Tako će se na terenu boriti sljedeća momčad:

  • Golmani: Yassine Bounou, Munir El Kajoui, Ahmed Reda Tagnaouti
  • Braniči: Achraf Hakimi, Noussair Mazraoui, Romain Saiss, Achraf Dari, Badr Benoun, Yahia Attiat Allal, Jawad El Yamiq, Nayef Aguerd
  • Vezni igrači: Sofyan Amrabat, Azzedine Ounahi, Abdelhamid Sabiri, Selim Amallah, Yahya Jabrane, Bilel El Khanouss
  • Napadači: Hakim Ziyech, Zakaria Aboukhlal, Walid Cheddira, Sofiane Boufal, Youssef En-Nesyri, Ez Abde, Amine Harit, Ilias Chair, Abderrazak Hamdallah

theguardian.com predstavio je mogući sastav Lavova za najavljenu utakmicu. Mrežu će paziti Bounou, dok će terenom vladati Hakimi, Saiss, Aguerd, Mazraoui, Amrabat, Ounahi, Amallah, Boufal, Ziyech i En-Nesyri.

Trenutni izbornik je Walid Regragui koji je svoju ulogu dobio tek prije nešto više od dva mjeseca nakon što je bivši izbornik Vahid Halilhodžić raskinuo ugovor sa Savezom. Regragui ima već iskustva s reprezentacijom Maroka u trenerskom smislu jer je 2012. godine bio asistent tadašnjem izborniku.

Krilni igrač Chelseaja, Hakim Ziyech i bek PSG-a Achraf Hakimi trenutno su najveće marokanske zvijezde. Valja napomenuti, kako sudjelovati na SP-u neće veznjak Imran Louza zbog loma noge. Također, zbog nemogućnosti promjene državljanstva, neće sudjelovati i Anwar El Ghazi.

Hrvatska i Maroko dosad su odigrali jednu međusobnu utakmicu i to 1996. godine. Pobjednik je bila Hrvatska tek nakon izvođenja jedanaesterca, a rezultat je bio 7:6.

Lavovima Atlasa želimo svu sreću na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu!

 

Fotografija: Screenshot/Youtube

?>