Glazba

Koprivnička glazbenica Romana Pavliša, poznata kao Anna Moor, opisuje svoj alter ego kao nježnu osobu plemenite naravi. Pjevačica je to i glazbenica koja najviše uživa u jazzu, o čemu smo i popričali.

Za one koji ne znaju, što možeš reći o počecima jazz glazbe?

Postoji zapravo puno teorija gdje je i kada nastao jazz, s obzirom da se ne može odrediti točna godina nastajanja, ali možemo se vratiti tamo negdje na kraj 19.stoljeća i početak 20. stoljeća u Ameriku u New Orleans. New Orleans je kolijevka jazz glazbe gdje su se skupljali afroamerički i europski glazbenici, razvijali su svoje stilove i miješali ih s tradicionalnim stilovima njihovog kraja s blues glazbom, što se proširilo u različitim smjerovima pa je tako nastao i jazz. Dakle New Orleans, kraj 19.st./početak 20.st.

Koja su obilježja i teme jazz-a?

Pa, prvenstveno obilježje jazz-a je nekakva sloboda, to je nešto što je i mene privuklo. Znači, sloboda muziciranja. Nema određenih pravila unutar kojih si ti slobodan unijeti nešto svoje. Ako govorimo o staroj jazz glazbi, teme su bilo često povezane s poviješću, dakle 1920-ih teme su bile ratne, pogotovo u Europi, ljubavne teme, odlasci i putovanja, a danas su, ne znam, teme ovisne o osobi koja ih odabire i izvodi, da apsolutno sve oko tebe, što čitaš, gledaš, što upijaš prenosiš u glazbu. To je džez.

Možeš li mi ukratko ispričati kako si se ti počela baviti glazbom?

Imala sam puno sreće, sa 12 ili 13 godina imala sam prijateljicu sa crkvenog zbora, tada je ona aktivno slušala jazz i počela je improvizirati. Zove se Helena Hraščanec, isto poznata Koprivničanka. Ona i njezin suprug Marin su mene priučili i uzeli me u bend „Praline & Fast Food“. Počeli smo stvarati mjuzu skupa i svirati. Sad imamo dva studijska albuma s autorskim pjesmama. Zahvalna sam ih na tome, no ako nisi ljubitelj jazz-a, ne možeš ni slušati tu glazbu, tj. ako te netko dovoljno ne uputi u to.

Što misliš kako ljudi doživljavaju jazz i znaš li neke diplomirane glazbenike koji se također bave jazz-om?

To ovisi u kojim krugovima se krećeš. Ja se krećem dosta među ljudima koji vole takvu glazbu. Upravo zato i radim sa udrugom „Festival Jazza“ u Koprivnici baš zato da bi se ljude nekako privuklo tome, da ne ostane samo nešto strano i da se događa samo dva dana u godini. Tu sudjeluju ne diplomirani i diplomirani glazbenici. Najpoznatiji diplomirani glazbenik je Vojkan Jocić. Upravo rastura s bendom “Chui” po svijetu. Osim njega, imamo i staru gardu, a to su: Davorin Premec (svira saksofon) i predavao je na raznim akademijama vani,imamo Ferdinanda Buhanca (basist) i slično. Ima ih jako puno.

U koliko si bendova uključena i s kim sve nastupaš?

Sviram u tri aktivna benda i imam dva do tri projekta sa strane. Sviram, odnosno pjevam s Nedom Parmać, Sanjom Parmać, a u bendovima su nam još afirmirani glazbenici u pratećim bendovima: Goran Delač na basu, Frano Putica na bubnjevima, Tvrtko Hrelec na klavijaturama, Jerko Valdevit na saksofonu u „Gelato sisters“. U drugom bendu „ The Groovebox“ sa mnom surađuju Neven Stipčić, poznat je iz „The Voice-a“, onda Lana Mjedalo iz Koprivnice, a iz Varaždina Tomislav Košić, Rok Mikec i drugi.

Foto: Dinko Šimac

 

?>